Announcement
2013 Foothills All-star team announced
Posted by Wendy Perry on
Nov 10 2013
at
04:00PM PST
Foothills all-star team
Here is your 2013 Foothills Council all-star team, as chosen by the league's coaches. Players are listed in alphabetical order.
Player of the Year
Brittany LaPlant (Queensbury) F
Coach of the Year
Rob Klug (Broadalbin-Perth)
First Team
Megan Anagnostopulos (Johnstown) F
Morganne Dick (Johnstown) F
Kylie Gifford (Broadalbin-Perth) F
Katie Herba (Broadalbin-Perth) F
Claire Hubbs (Queensbury) M
Megan Kanofsky (Glens Falls) F
Gabrielle Kreppein (South High) F
Abby O'Connor (Scotia) M
Rachel Orapello (Broadalbin-Perth) GK
Dom Puglisi (Scotia) M
Katie Shevlin (Queensbury) M
Chanel Thomas (Gloversville) F
Second Team
Danielle Biggers (Broadalbin-Perth) F
Maddy Carroll (Scotia) F
Rebecca Castonguay (Queensbury) D
Jill Davis (Queensbury) D
Emilee Gallagher (Hudson Falls) M
Erica Kordyjak (Broadalbin-Perth) M
Sara Kosowicz (Johnstown) D
Midge Loiselle (Queensbury) M
Carina Moran (Scotia) GK
Lexi Potter (South High) M
Aleya Rodriguez (Queensbury) M
Lorissa Rodriguez (Queensbury) D
Natasha Simon (Gloversville) D
Honorable Mention
Maddie Akins (Hudson Falls)
Caroline Bakyta (Gloversville)
Taylor Clarke (Queensbury)
Shannon Curley (South High)
Kim Denny (Scotia),
Tess Fagle (Queensbury)
Tatiana Ivery (Broadalbin-Perth)
Grace Mailey (Scotia)
Kendra McCoy (Johnstown)
Sarah O'Brien (Queensbury)
Morgan Smith (South High)
Kendra Stewart (Broadalbin-Perth)
Lucy Tougas (Glens Falls)
Lauren Vetter (South High)
Here is your 2013 Foothills Council all-star team, as chosen by the league's coaches. Players are listed in alphabetical order.
Player of the Year
Brittany LaPlant (Queensbury) F
Coach of the Year
Rob Klug (Broadalbin-Perth)
First Team
Megan Anagnostopulos (Johnstown) F
Morganne Dick (Johnstown) F
Kylie Gifford (Broadalbin-Perth) F
Katie Herba (Broadalbin-Perth) F
Claire Hubbs (Queensbury) M
Megan Kanofsky (Glens Falls) F
Gabrielle Kreppein (South High) F
Abby O'Connor (Scotia) M
Rachel Orapello (Broadalbin-Perth) GK
Dom Puglisi (Scotia) M
Katie Shevlin (Queensbury) M
Chanel Thomas (Gloversville) F
Second Team
Danielle Biggers (Broadalbin-Perth) F
Maddy Carroll (Scotia) F
Rebecca Castonguay (Queensbury) D
Jill Davis (Queensbury) D
Emilee Gallagher (Hudson Falls) M
Erica Kordyjak (Broadalbin-Perth) M
Sara Kosowicz (Johnstown) D
Midge Loiselle (Queensbury) M
Carina Moran (Scotia) GK
Lexi Potter (South High) M
Aleya Rodriguez (Queensbury) M
Lorissa Rodriguez (Queensbury) D
Natasha Simon (Gloversville) D
Honorable Mention
Maddie Akins (Hudson Falls)
Caroline Bakyta (Gloversville)
Taylor Clarke (Queensbury)
Shannon Curley (South High)
Kim Denny (Scotia),
Tess Fagle (Queensbury)
Tatiana Ivery (Broadalbin-Perth)
Grace Mailey (Scotia)
Kendra McCoy (Johnstown)
Sarah O'Brien (Queensbury)
Morgan Smith (South High)
Kendra Stewart (Broadalbin-Perth)
Lucy Tougas (Glens Falls)
Lauren Vetter (South High)
Comments
There are no comments for this announcement.