News and Announcements
Keystone State Games – Sharrer Cup (2005 to Present) - 2013 - 2016
Posted by Jeff Mauro at Dec 24, 2016 4:00PM PST
( 0 Comments
)
York | Sharrer Cup | South | |||
2016 | South | West | East | Pee Wee | |
2016 | South | Central | East | Bantam | |
2016 | South | Central | East | Midget | |
2016 | South | West | Central | Junior Female | |
2016 | West | South | East | Junior Male | |
York | Sharrer Cup | South | |||
2015 | West | South | East | Pee Wee | |
2015 | South | Central | East | Bantam | |
2015 | South | West | Central | Midget | |
2015 | South | East | West | Junior Female | |
2015 | West | South | East | Junior Male | |
Harrisburg | Sharrer Cup | West | |||
2014 | East | West | South | Pee Wee | |
2014 | West | South | East | Bantam | |
2014 | West | South | East | Midget | |
2014 | South | West | East | Junior Female | |
2014 | West | East | Central | Junior Male | |
Harrisburg | Sharrer Cup | South | |||
2013 | East | South | West | Pee Wee | |
2013 | West | East | South | Bantam | |
2013 | South | East | West | Midget | |
2013 | West | East | South | Junior Female | |
2013 | South | West | East | Junior Male |
RJ Umberger and Al Lapiana - Award Winners
Posted by Jeff Mauro at Dec 22, 2016 4:00PM PST
( 0 Comments
)
MOST VALUABLE PLAYER - R.J. Umberger Award (Dedicated 2001) | ||||
2015 - Zack Gierlerowski - Peters Twp (2015-2016) | ||||
2014 - Vinnie Evans - Shaler (2014-2015) | ||||
2013 - Derek Lesnak - Bethel Park (2013-2014) | ||||
2012 - Charlie Johnson -North Allegheny (2012-2013) | ||||
2011 - Aaron Gamble -Nelson (2011-2012) | ||||
2010 - Gregory Procoprio - Roman Catholic (2010-2011) | ||||
2009 - Nick Avino - Loyola Gold (2009-2010) | ||||
2008 - Nick Loyacona - Latrobe (2008-2009) | ||||
2007 - Chris Mandia - Bethel Park (2007-2008) | ||||
2006 - Cam Comeaux - Prairie Ridge (2006-2007) | ||||
2005 - Wes Waldschmidt - North Allegheny (2005-2006) | ||||
2004 - Garrett Waldschmidt - North Allegheny (2004-2005) | ||||
2003 - Joe Smarto - North Allegheny (2003-2004) | ||||
2002 - Mike Papciak - Peters Twp (2002-2003) | ||||
2001 - Justin Glock - Bethel Park (2001-2002) | ||||
2000 - Tom Starkey & Justin Glock - Bethel Park (2000-2001) | ||||
1999 - Matt Garman - North Allegheny (1999-2000) | ||||
1998 - Joe Bartlett - Canevin Crusaders (1998-1999) | ||||
1997 - Rob Garber & Marshall Scott - Canevin Crusaders (1997-1998) | ||||
1996 - Mark Metropolous & Joe Eisner - South Park Eagles (1996-1997) | ||||
Al Lapiana Distinguised Service Award (Dedicated 2007) | ||||
2016 - Jim McVay - Coach Bethel Park | ||||
2012 - Chet Steen - WPHOA Official | ||||
2011 - Ron Steedle - Pa Hockey Foundation and Shaler | ||||
2010 - Paul Colligan - EMT Service | ||||
2009 - David Donatelli - WPHOA Official | ||||
2008 - Paul Ziman - EMT Service | ||||
2007 - Mike Crespy - Pa Hockey Foundation and Penn Hills | ||||
2007 - Paul Buckwalter - Pa Hockey Foundation and Penn Hills |
21st Pa Hockey Scholastic Showcase - December 28-31 - Pittsburgh Pa
Posted by Jeff Mauro at Dec 20, 2016 4:00PM PST
( 0 Comments
)
Western Pa Hockey Scholastic Showcase | ||||||||
2016 Tournament Schedule - Preliminary | Rink 1 = HARM USA | 12/21/2016 17:05 | ||||||
Alpha Ice - Harmarville | Rink 2 = HARM EUROPE | |||||||
REVISED 12/21/16 | ANY REVISIONS OR CHANGES ARE IN RED | |||||||
GAME # | DATE | TIME | RINK | BRACKET | HOME TEAM | AWAY TEAM | ||
PRELIMINARY ROUND | ||||||||
WEDNESDAY | ||||||||
28-Dec-16 | 6:30 PM | RINK 1 | VAR | Baldwin | 7 | Penn Trafford | 4 | |
28-Dec-16 | 8:00 PM | RINK 2 | VAR | Seneca Valley | 2 | Carrick | 3 SO | |
28-Dec-16 | 8:30 PM | RINK 1 | VAR | North Hills | 1 | Bethel Park | 3 | |
THURSDAY | ||||||||
29-Dec-16 | 6:30 PM | RINK 1 | VAR | Baldwin | 4 | Seneca Valley | 1 | |
29-Dec-16 | 8:00 PM | RINK 2 | VAR | Penn Trafford | 5 | North Hills | 2 | |
29-Dec-16 | 8:30 PM | RINK 1 | VAR | Bethel Park | 2 | Carrick | 3 | |
FRIDAY | ||||||||
30-Dec-16 | 10:30 AM | RINK 1 | VAR | Penn Trafford | 2 | Carrick | 4 | |
30-Dec-16 | 12:15 PM | RINK 1 | VAR | North Hills | 4 | Baldwin | 5 | |
30-Dec-16 | 2:00 PM | RINK 1 | VAR | Seneca Valley | 0 | Bethel Park | 1 | |
SATURDAY | ||||||||
31-Dec-16 | 12:15 PM | RINK 1 | VAR FINAL | Baldwin | 1 | Carrick | 3 |
Pa Hockey - Elite 8 Statewide Rankings - 2016-2017 Final
Posted by Jeff Mauro at Dec 8, 2016 4:00PM PST
( 0 Comments
)
|
2017 Hoosier Cup Scholastic Showcase - January 27-29, 2017
Posted by Jeff Mauro at Dec 8, 2016 4:00PM PST
( 0 Comments
)
National Invitational Scholastic Showcase - Hoosier Cup | ||||||||
2017 Tournament Schedule | Rink 1 = Lefty Smith | 1/7/2017 10:30 | ||||||
Compton Ice Arena | Rink 2 = Olympic Rink | |||||||
Rink 3 = Ice Box Arena | ||||||||
REVISED 01/07/16 | ||||||||
GAME # | DATE | TIME | RINK | BRACKET | HOME TEAM | AWAY TEAM | ||
PRELIMINARY ROUND | ||||||||
FRIDAY | ANY REVISIONS OR CHANGES ARE IN RED | |||||||
1 | 27-Jan-16 | 3:00 PM | RINK 2 | B | Dayton | 8 | Penn | 2 |
2 | 27-Jan-16 | 4:15 PM | RINK 1 | C | New Trier White | 5 | Lake St Joseph | 2 |
3 | 27-Jan-16 | 4:45 PM | RINK 2 | B | DeMatha | 2 | Culver Academy | 6 |
4 | 27-Jan-16 | 6:00 PM | RINK 1 | C | Orange Lutheran | 8 | Zionsville | 1 |
5 | 27-Jan-16 | 6:30 PM | RINK 2 | D | St Joseph's - IND | 0 | Glenbrook North | 4 |
6 | 27-Jan-16 | 7:45 PM | RINK 1 | A | Pacific Ridge | 0 | New Trier Green | 8 |
7 | 27-Jan-16 | 8:15 PM | RINK 2 | A | Medina | 7 | Hamilton SE | 4 |
8 | 27-Jan-16 | 9:30 PM | RINK 1 | D | St Joseph's - EPA | 9 | St Mary's Ryken | 0 |
PRELIMINARY ROUND | ||||||||
SATURDAY | ||||||||
9 | 28-Jan-16 | 7:30 AM | RINK 2 | C | Lake St Joseph | 4 | Zionsville | 3 |
10 | 28-Jan-16 | 8:00 AM | RINK 1 | C | Orange Lutheran | 3 | New Trier White | 0 |
11 | 28-Jan-16 | 9:15 AM | RINK 2 | B | DeMatha | 1 | Dayton | 5 |
12 | 28-Jan-16 | 9:45 AM | RINK 1 | B | Culver Academy | 1 | Penn | 0 |
13 | 28-Jan-16 | 11:00 PM | RINK 2 | D | Glenbrook North | 9 | St Mary's Ryken | 2 |
14 | 28-Jan-16 | 11:30 AM | RINK 1 | D | St Joseph's - EPA | 7 | St Joseph's - IND | 0 |
15 | 28-Jan-16 | 12:45 PM | RINK 2 | A | New Trier Green | 10 | Hamilton SE | 0 |
16 | 28-Jan-16 | 1:15 PM | RINK 1 | A | Medina | 5 | Pacific Ridge | 2 |
OPEN | 28-Jan-16 | 2:30 PM | RINK 2 | PUBLIC SKATE | ||||
17 | 28-Jan-16 | 3:00 PM | RINK 1 | C | New Trier White | 4 SO | Zionsville | 3 |
18 | 28-Jan-16 | 4:30 PM | RINK 2 | C | Lake St Joseph | 1 | Orange Lutheran | 0 |
19 | 28-Jan-16 | 4:45 PM | RINK 1 | B | Penn | 3 | DeMatha | 0 |
20 | 28-Jan-16 | 6:15 PM | RINK 2 | B | Dayton | 4 | Culver Academy | 0 |
21 | 28-Jan-16 | 6:30 PM | RINK 1 | D | Glenbrook North | 2 | St Joseph's - EPA | 5 |
22 | 28-Jan-16 | 8:00 PM | RINK 2 | D | St Joseph's - IND | 2 | St Mary's Ryken | 4 |
23 | 28-Jan-16 | 8:15 PM | RINK 1 | A | Medina | 0 | New Trier Green | 6 |
24 | 28-Jan-16 | 9:45 PM | RINK 2 | A | Pacific Ridge | 2 | Hamilton SE | 5 |
SUNDAY | ||||||||
SCHEDULE - MEDAL ROUND | ||||||||
SUNDAY | ||||||||
25 | 29-Jan-16 | 7:30 AM | RINK 2 | SEMI | Dayton OHIO | 0 | St Joseph's Prep EPA | 6 |
26 | 29-Jan-16 | 8:30 AM | RINK 1 | SEMI | New Trier Green ILL | 5 | Orange Lutheran CAL | 1 |
NOTE: BRACKET WINNER WITH MOST POINTS IN PRELIMINARY WILL BE HOME TEAM IN SEMI-FINALS | ||||||||
SUNDAY | ||||||||
27 | 29-Jan-16 | 1:00 PM | RINK 1 | FINAL | New Trier Green ILL | 8 | St Joseph's Prep EPA | 2 |