News and Announcements

Post Author Picture

War Memorial Wood Bat Championship

Posted by Anne Roberts at Oct 17, 2017 5:00PM PDT ( 0 Comments )

Saturday, October 21:

18U:

10 am - Swamp Things Lime 7 vs. F150's 5 (War Memorial)

10 am - Swamp Things East 4 vs. ODH Wolverines  6 (Hampton HS)

12 pm - Swamp Things Lime 6 vs. Swamp Things East 0 (War Memorial)

12 pm - OD Wolverines 2 vs. F150's 10 (Hampton HS)

Sunday, October 22:

8 am - #2 seed F 150's 4  vs #3 seed OD Wolverines 3  (War Memorial ) 

10 am - #1 seed Swamp Things Lime 5 vs. #4 Seed Swamp Things East 3  (Game 1) War Memorial

12 pm - Game 1 winner F150s 0 vs. Game 2 winner ST Lime 5 (Game 3) War Memorial 18U Championship

 

Saturday, October 21:

16U:

8 am - Mid-Atlantic Pirates 1 vs. Va Blacksox Dynamics 2020 13  (War Memorial)

11 am - RBA Seminoles Secrest 7 vs. Mid-Atlantic Pirates  0 (Woodside HS)

1 pm - RBA Seminoles Provo 1 vs. Va Blacksox Dynamics 2020 11 (Woodside HS)

2 pm - RBA Seminoles Secrest 0 vs. VA Blacksox 2019  4 (War Memorial)

2 pm - VA Blacksox Extreme 2 vs. RockIt (Lee )  12 Hampton HS

4 pm - RockIt Lee 1 vs. VA Blacksox 2019 13  (War Memorial)

4 pm - RBA Seminoles Provo 5 vs. VA Blacksox Extreme  3 (Hampton HS)

Sunday, October 22:

8 am - #2 seed  Blacksox Dynamics 2020 8 vs. #7 seed Mid Atlantic Pirates 3 (Game 1) Hampton HS

9 am - #4 seed RBA Seminoles Provo 7 vs #5 seed RockIt 0 (Game 2) Woodside  

10 am - #3 seed RBA Seminoles Secrest 7 vs. #6 seed  Blacksox Extreme 3 (Game 3) Hampton HS

11 am - RBA Seminoles Provo 4 vs. #1 seed Blacksox 2019 6 (Game 4) Woodside HS

12 pm - Game 1 winner Blacksox Dynamics 2020 3 vs. Game 3 winner RBA Seminoles Secrest 8 (Game 5) Hampton HS

2 pm - Game 4 winner Blacksox 2019 7  vs. RBA Seminoles Secrest 3 (Game 6) War Memorial 16U Championship

Post Author Picture

2017 Fall College Series Tournaments

Posted by Anne Roberts at Oct 10, 2017 5:00PM PDT ( 0 Comments )

Fall 2017 Schedule:

October 14-15 - VMI & Washington & Lee University (3 game guarantee) $750  (Sold Out)

18U:

RBA South Phillies 2019 (Maurer) $
SML Anglers $ 
OD Hitters 17U 
Swamp Things Livesay $
Team Swat 
Swamp Things Cooper  $
YardDawgs $

16U:

VBC Eagles  $
IYG Spiders 16U 
WM9 $
Metro Senators VAR North 16u $
Metro Senators VAR South 16u  $
RockIt 2021-Lee~~$
Mid-Atlantic Orioles - $ 
Manakin Militia $  
Pinnacle Baseball $
 
 
October 21-22 - War Memorial Fall Championship (Wood Bat) (3 game guarantee) $700

18U:

Swamp Things East $
Swamp Things Lime $
F-150's $
ODH-Wolverines 
 

16U:

Swamp Things - Clements $
RockIt 2021-Lee~~$
16U VASeminoles-Secrest 
16U VA Seminoles - Provo 
16U Va. Black Sox Dynamics 2020 
16U Va. Blacksox Extreme $ 
Virginia Blacksox 2019
Mid-Atlantic Pirates $ 

October 28-29 - USSSA Fall State Championship (even years - 10, 12, 14, 16, and 18U) - 3 game guarantee - $525 (Prince George)

18U:

VA Swamp Things - Lime $
VA Swamp Things - Livesay $
F-150’s $ 
VA PB Blacksox 2018 - $ 
Virginia Swamp Things Cooper  
OD Hitters Mays
VA Swamp Things - Jesse$ 

16U:

VBC Eagles
VA Swamp Things - Clements  $
Metro Senators JV North 16u $
Metro Senators JV South 16u $
Metro Senators VAR North 16u $
Metro Senators VAR South 16u $
Manakin Militia - $
Short Pump Bandits
RVA Lightning
TailorMade Mizuno 
  

 

November 11-12 - Winter KickOff (Prince George) $525 - 3 game guarantee

18U:

Swamp Things Lime $
Loudoun Aces $
Rams Baseball 
DC Titans $ 
RBA 360 $
Swamp Things Jesse $

16U:

Swamp Things - Clements $
RBA 360 $
 

 
Rained Out:
September 2-3 - Kevin Ferguson Scholarship Tournament (Wood Bat) (Prince George) $550 - 3 game guarantee 18U:  Swamp Things - Livesay Swamp Things - Lime  RBA 360 Central VA Select  Swamp Things - Cooper Swamp Things Jesse Va. Breeze   16U: VBC Eagles $ RBA 360  
 
September  9-10 - Battle of the Bay (Wood Bat) (War Memorial Stadium, Virginia Wesleyan) $700 - 3 game guarantee 18U: VA Swamp Things Lime $ Shenandoah Valley Tribe 17U $ Swamp Things - East $ RBA 360  Swamp Things - Cooper$ Loudoun Aces $ VB Hurricanes $   16U: Swamp Things - Clements$ WM9  RBA 360  Metro Senators VAR North 16u $ Metro Senators VAR South 16u $   Rangers 2020 $ RVA Lightning $ Manakin Militia  $ 
 
 September 16-17 -  Averett University, Ferrum College, and Lynchburg College (3 games) $700 18U: Swamp Things - Jesse $ Metro Senators Prep 17u  $ Central VA Select $ IYG Spiders 17U $ Swamp Things - Cooper $ Team SWAT $ SML Anglers $ Virginia Reds $ OD Hitters 17U $ Yard Dawgs $ Short Pump Bandits  Swamp Things Livesay $ Thunder $ 16U: IYG Spiders 16U $ Swamp Things - Clements $ WM9 $  Virginia Reds $ RockIt 2021 - Lee~~$$ VBC Eagles  $ Mid-Atlantic Orioles $
September 24 - W&L (Sunday only) (5 teams only) $475   16U/17U  VBC Eagles $ RBA South 2020 Phillies  $ RockIt 2021-Lee~~$ Swamp Things Davis$  Swamp Things Clements  $    September 24 - Randolph Macon (Sunday only)  (5 teams only)  $475. SOLD OUT!   Manakin Militia $ Virginia Beach Hurricanes  RBA 360 $ Rappahannock  Renegades $ RVA Lightning $ 
 
September 29-October 1 - Peninsula Pilots & Virginia Baseball Tourneys Combine Showcase (see information on Handout Links). A minimum of 15 different colleges will be in attendance! 3-game guarantee. Individuals will be placed on a team! $895 per team; $250 individuals. 18U: VA Swamp Things $ RBA 360 $ Metro Senators Prep 17u $ Metro Senators PSL 17u $ IYG Spiders 17U $ Swamp Things - Cooper $ RBA South Phillies 2019 (Maurer) $ VB Hurricanes $ Swamp Things Livesay $ Mid Atlantic Pirates $ F-150's $ Swamp Things Jesse $ Shen Valley Raptors $ ODH-Wolverines $ Rappahannock Renegades $ Hampton Roads Hurricanes 2018-19 $ 16U: IYG Spiders 16U $ VA Swamp Things $ WM9 $ 16U Va. Blacksox Dynamics 2020 $ Virginia Blacksox 2020 $ Virginia Blacksox 2019 $ 15U: RBA South 2020 Phillies $ Tidewater Waves $ 
October 7-8 - Longwood University  & Golubic Stadium (3-game guarantee) $700.  SOLD OUT! Swamp Things Lime $ VBC Eagles $ RBA 360 $ DC Titans $ RockIt 2021-Lee ~~$ 16U VA Seminoles-Secrest $ 16U VA Seminoles - Provo $ Mid-Atlantic Orioles $ OD Hitters 16U $ Swamp Things Livesay  $ Swamp Things Cooper  $ Swamp Things Jesse $ Swamp Things Clements $  
Post Author Picture

VMI, W&L October 14-15

Posted by Anne Roberts at Oct 9, 2017 5:00PM PDT ( 0 Comments )

Saturday, October 14:

18U:

8 am - RBA South Phillies Maurer 9 vs. SML Anglers 1 (VMI)

12 pm - Swamp Things Cooper 11 vs Team Swat  2 (Parry McCluer)

2 pm - Yarddawgs 1 vs RBA South Phillies Maurer  11 (Parry McCluer )

3 pm - OD Hitters 9 vs Team Swat  4 (VMI)

Sunday, October 15:

8 am - Swamp Things Cooper 13 vs. Yarddawgs 6 (W&L)

10 am - RBA South Phillies Maurer 4 vs. OD Hitters 3 (W&L)

12 pm - Team SWAT 6 vs. SML Anglers 7 (W&L)

2 pm - Swamp Things Cooper 12 vs. OD Hitters 7 (VMI) 

4 pm - SML Anglers vs. Yarddawgs (VMI)

16U:

Saturday, October 14:

10 am - Metro Senators Varsity South 16U 13 vs . RockIt Sports Lee 2020 1 (VMI)

10 am - Mid-Atlantic Orioles 3 vs. Metro Senators Varsity North 16U 7 (Perry McCluer)

12 pm - VBC Eagles 1 vs. Manakin Militia 1 (Rivershead HS) 

4 pm - WM9 11 vs. Rockit Sports 2020 Lee 8 (Perry McCluer)

5 pm - Mid-Atlantic Orioles 0 vs. Manakin Militia 8 (VMI)

7 pm - Metro Senators Varsity South 16U vs. WM9 (VMI) 

Sunday, October 15: 

8 am - Metro Senators Varsity North 16U 9 vs WM9 10 (VMI)

10 am - VBC Eagles 8 vs. Pinnacle 6  (VMI)

12 pm - Mid-Atlantic Orioles 14 vs. Metro Senators Varsity South 16U 2 (VMI)

1 pm - Pinnacle 2 vs. Manakin Militia 8 (Perry McCluer)

2 pm - VBC EAGLES 7  vs. Metro Senators Varsity North 16U 2  (W&L)

3 pm - Pinnacle 10 vs. Rockit Sports Lee 2020 9 (Perry McCluer) 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday, October 7:

 8:30 am - Swamp Things Jesse 3 vs. Swamp Things Cooper 2 (Golubic) 

10:30 pm - Titans 3 vs. Swamp Things Jesse 4 (Golubic)

12:30 am RBA Seminoles-Provo 3 vs Mid-Atlantic Orioles 4 (Golubic) 

1 pm - Swamp Things Cooper 3 vs. Swamp Things Livesay 0 (Longwood)

2:30 pm - RBA Seminoles Secrest 5 vs. RBA 360 1 (Golubic) 

3 pm - Blacksox Extreme 12 vs. Rockit Sports 0 (Longwood)

4:30 pm - Swamp Things Livesay 4 vs. Swamp Things Lime 6 (Golubic) 

5 pm - VBC Eagles 10 vs. RBA Seminoles Provo 0 (Longwood)

7 pm - Blacksox Extreme  7 vs Eagles 10 (Golubic)  

7 pm - Mid-Atlantic Orioles 1 vs. OD Hitters 10 (Longwood)

Sunday, October 8:

7:50 am - RBA 360 vs. Swamp Things Clements (Longwood)

9 am - OD Hitters vs. Blacksox Extreme  (Golubic)

9:45 am - Swamp Things Jesse vs. Swamp Things Lime (Longwood)

11 am - Rockit vs. Swamp Things Clements (Golubic)

11:35 am - DC Titans vs. Swamp Things Cooper (Longwood)

1 pm - RBA Seminoles Provo vs. OD Hitters (Golubic)

1:25 pm - RBA Seminoles Secrest vs. VBC Eagles (Longwood)

3 pm - Rockit vs. RBA 360 (Golubic)

3:15 pm - RBA Secrest vs. Mid-Atlantic Orioles (Longwood)

5 pm - Swamp Things Livesay vs. Titans (Golubic) 

 

Peninsula Pilots/Va. Baseball Tournaments Showcase --TENTATIVE SCHEDULE!!!!!!

18U Division

Saturday, September 30, 2017

8 am - Hampton Roads Hurricanes 2018-19 vs ODH Wolverines (War Memorial)

8:30 am - RBA 360 vs RBA South Fleischer (Hampton HS)

8:30 am -Va. Beach Hurricanes vs RBA South Phillies 2019 Maurer (Woodside HS)

10 am - Swamp Things Livesay vs Metro Senators Prep 17U (War Memorial)

10:30 am - Shen Valley Raptors vs Swamp Things Cooper (Hampton HS)

10:30 am - Metro Senators PSL 17U vs F 150's (Woodside HS)

12 pm - IYG Spiders 17U vs VB Hurricanes (War Memorial)

2 pm - Swamp Things Lime vs Metro Senators PSL 17U (War Memorial)

2:30 pm - ODH Wolverines vs Swamp Things Livesay (Hampton HS)

2:30 pm - RBA 360 vs Shen Valley Raptors (Peninsula Catholic HS) 

4 pm - F 150's vs Swamp Things Cooper (War Memorial)

4:30 pm - Metro Senators Prep 17U vs Swamp Things Jesse  (Hampton HS )

6 pm - Mid-Atlantic Pirates vs  Rappahannock Renegades (War Memorial)

Sunday, October 1, 2017

8 am - RBA South Fleischer vs Hampton Roads Hurricanes 2018-19 (Woodside)  

8 am -  Mid-Atlantic Pirates vs Swamp Things Cooper  (Hampton HS)  

9 am - F 150's  vs Swamp Things Jesse (Peninsula Catholic HS)

10 am - Swamp Things Lime  vs Metro Senators PSL 17U (Hampton HS)

10 am - RBA South Fleischer vs ODH Wolverines  (Woodside )   

11 am - IYG Spiders 17U vs Rappahannock Renegades (Peninsula Catholic HS)

12 pm - Swamp Things Lime RBA South Phillies 2019 (Hampton HS)

12 pm - Swamp Things Cooper  vs Metro Senators Prep 17U (Woodside HS)

1 pm - Swamp Things Livesay vs Hampton Roads Hurricanes 2018-19 (Peninsula Catholic)

2 pm - Mid-Atlantic Pirates  vs IYG  Spiders 17U (Woodside HS) 

2 pm - Swamp Things Jesse vs Shen Valley Raptors (War Memorial)

3 pm - Va. Blacksox 2019 vs Va. Beach Hurricanes (Peninsula Catholic HS)

4 pm -   RBA 360 vs RBA South Phillies 2019 Maurer (War Memorial)

4 pm- Rappahannock Renegades vs Swamp Things Lime  (Woodside HS ) 

15U/16U Division

Saturday, September 30, 2017

8:30 am - Tidewater Waves vs Va. Blacksox 2020 (Peninsula Catholic HS)

10:30 am - IYG Spiders 16U vs 16U Va. Blacksox Dynamics 2020 (Peninsula Catholic HS)

12:30 pm - RBA South 2020 Phillies vs Tidewater Waves (Hampton HS)

12:30 pm -  WM9 vs Va. Blacksox 2019 (Peninsula Catholic HS)

3:00 pm - RBA South 2020 Phillies Va. Blacksox 2020 (Woodside HS)

5:00 pm - IYG Spiders 16U vs Va. Blacksox 2019 (Woodside HS)

Sunday, October 1, 2017

8 am - WM9 vs 16U Va. Blacksox Dynamics 2020 (War Memorial)

10 am - IYG 16U vs Tidewater Waves (War Memorial)

12 pm - RBA South 2020 Phillies vs 16U Va. Blacksox Dynamics 2020 (War Memorial)

2 pm - WM9 vs Va. Blacksox 2020 (Hampton HS)

3 pm - Va. Blacksox 2019 vs Va. Beach Hurricanes (Peninsula Catholic)