News and Announcements

Post Author Picture

2018 - Ferrum Schedule Changes Thursday am

Posted by Anne Roberts at Jun 2, 2018 5:00PM PDT ( 0 Comments )

Reminders: please check back often throughout the week as there may be changes to the schedule! Also, reminder of the $10 weekend gate fee for all fans 15 years and above.

 Saturday, June 9:

 10 am - Swamp Things Fulton 2 vs. SML Anglers 6

12 pm - SML Anglers 16 vs. Central Va Diamondbacks  0

2 pm - Swamp Things Fulton 0 vs. Sun Devils 13

4 pm - Central VA Diamondbacks 0 vs Sun Devils 12

Sunday, June 10: 

9 am - Sun Devils vs. SML Anglers

11 am - Swamp Things Fulton vs. Central VA Diamondbacks 

 

Reminders: please check back often throughout the week as there may be changes to the schedule! Also, reminder of the $10 weekend gate fee for all fans 15 years and above.

Saturday, June 9:

18U - all games on Saturday are at HSC - Ty Cobb Field 

9 am - Titans 2 vs. OD Hitters 3

11 am - Titans 3 vs. Warriors  4

1 pm - OD Hitters 0 vs. Swamp Things East 12

3 pm - Swamp Things East 8 vs Warriors 7

5 pm - Mizuno 10 vs. RBA South 16U 2

Sunday, June 10:

18U - all games on Sunday are at Golubic Stadium 

8 am -  Warriors 2 vs. OD Hitters 1

10 am - Titans vs. Swamp Things East

12 pm - #3 seed vs. #4 seed

2 pm - #1 seed vs #2 seed

Saturday, June 9:

16U - all games on Saturday are at Golubic Stadium

8:30 am - RockIt 4 vs. Swamp Things Tomaczyk 7

10:30 am - OD Hitters 6 vs. Swamp Things Tomaczyk 5

12:30 pm - Eagles 5 vs. Mizuno 9

2:30 pm - RockIt 4 vs. RBA South 8

4:30 pm Eagles 8 vs. OD Hitters 0

Sunday, all games for 16U are at HSC - Ty Cobb Field:

8:30 am - Hitters 4 vs. RockIt 6

10:30 am - RBA South 11 vs. Hitters 2

12:30 pm - Mizuno 8 vs. Swamp Things Tomaczyk 5

2:30 pm - Eagles vs. Rockit

4:30 pm - Eagles vs. Tomaczyk 

 

Post Author Picture

November 11-12 Winter Kickoff

Posted by Anne Roberts at Nov 5, 2017 4:00PM PST ( 0 Comments )

Saturday, November 11:

10 am RBA 360 16U vs DC Titans (MMS3)

11 am Rams vs Swamp Things Lime (MMS4)

12 pm Swamp Things Clements vs RBA 360 18U (MMS3)

1 pm RBA 360 16U va Swamp Things Lime (MMS4)

2 pm Rams vs Aces (MMS3)

3 pm Titans vs Swamp Things Clements (MMS4)

4 pm  RBA 360 18U vs Aces (MMS3)

Sunday, November 12:

10 am #4 vs #5 (MMS3) GAME 1

10 am #2 vs #3 (MMS4) GAME 2

12 pm  Loser game 1 vs Loser game 2 (MMS3) GAME 3

12 pm #1 vs Winner Game 1 (MMS4) GAME 4

2 pm RBA 360 16U vs Swamp Things Clements - 16U Championship (MMS3)

2 pm Winner Game 2 vs Winner Game 4 (MMS4) 18U Championship 

 

Post Author Picture

November 11-12 Winter Kickoff

Posted by Anne Roberts at Nov 5, 2017 4:00PM PST ( 0 Comments )

Saturday, November 11:

10 am RBA 360 16U vs DC Titans (MMS3)

11 am Rams vs Swamp Things Lime (MMS4)

12 pm Swamp Things Clements vs RBA 360 18U (MMS3)

1 pm RBA 360 16U va Swamp Things Lime (MMS4)

2 pm Rams vs Aces (MMS3)

3 pm Titans vs Swamp Things Clements (MMS4)

4 pm  RBA 360 18U vs Aces (MMS3)

Sunday, November 12:

10 am #4 vs #5 (MMS3) GAME 1

10 am #2 vs #3 (MMS4) GAME 2

12 pm  Loser game 1 vs Loser game 2 (MMS3) GAME 3

12 pm #1 vs Winner Game 1 (MMS4) GAME 4

2 pm RBA 360 16U vs Swamp Things Clements - 16U Championship (MMS3)

2 pm Winner Game 2 vs Winner Game 4 (MMS4) 18U Championship 

 

18U:

Saturday, October 28:

9am - Swamp Things Lime 1 vs. Swamp Things Livesay 7 (PG#3)

11 am - F150's  5 vs. Swamp Things Jesse 2 (PG#3)

1 pm - OD Hitters (Mays) 9 vs. Swamp Things Lime 9 (PG#3)

3 pm - Swamp Things Cooper 10 vs. F150's 2 (PG#3)

3 pm - Swamp Things Jesse 4 vs. Swamp Things Livesay 1 (MMS#3)

5 pm - OD Hitters 0 vs. Swamp Things Cooper 15 (PG#3)

Sunday, November 5:

Championship Division:  

10 am -SWAMP THINGS LIVESAY   vs. SWAMP THINGS LIME  (Game 1) MMS#3

12 pm - SWAMP THINGS JESSE  vs. COLONIAL KNIGHTS (Game 2) MMS#3

2 pm - Game 1 loser  vs. Game 2 loser (Game 3) MMS#3 GOLD CHAMPIONSHIP

4 pm - Winner Game 1 vs. Winner Game 2 (Game 4) MMS#3 18U Championship!

16U:

Saturday, October 28:

9 am - Swamp Things Clements 8 vs. RVA Lightning 2  (MMS#4)  

9 am - Short Pump Bandits 2 vs Metro Senators JV South 2  MMS#3) 

11 am - Swamp Things Clements 7 vs Metro Senators JV North 2 (MMS#4)

11 am - Manakin Militia 7 vs Short Pump Bandits 1 (MMS#3)

1 pm - RVA Lightning 22 vs. Metro Senators JV South 3 (MMS#4)

1 pm - Metro Senators Varsity North 2 vs VBC Eagles 4  MMS#3) 

 3 pm - Metro Senators JV North 3 vs. Manakin Militia 4 (MMS#4)

5 pm - Metro Senators Varsity North 0 vs. TailorMade Mizuno 8 15U (MMS#3)

 5 pm - Metro Senators Varsity South 6 vs VBC Eagles 3  MMS#4)

 7 pm - Metro Senators Varsity South 1 vs. TailorMade Mizuno 15U 2 (MMS#4) 

Sunday, November 5:

11 am - Short Pump Bandits vs Swamp Things Clements (Game 1) MMS#4

1 pm - Manakin Militia vs  Short Pump Bandits  (Game 2)MMS#4

3  pm Swamp Things Clements vs Manakin Militia  (Game 3) MMS #4

Team with best record will be 16U Champions!