News and Announcements


CANCELLED! 

aturday, October 13:

17U:


8:30 am - Braves Red vs. Seminoles Grimes (MMS#3) 
10:30 am - Braves Red vs. Central VA Diamondbacks (MMS#3)
12:30 pm - Seminoles Grimes vs. Swamp Things Top Hand (MMS#3)
2:30 pm - Central VA Diamondbacks vs. Metro Senators (MMS#3)
4:30 pm - Akademia A's vs. Swamp Things Top Hand (MMS#3)
5 pm - VA Crushers vs. Metro Senators (MMS#4) 
7 pm - Akademia A's vs. VA Crushers (MMS#3)

Sunday, October 14:

9 am -  #4 seed vs #5 seed (Game 1) (MMS#4)
9 am - #2 seed vs. #3 seed (Game 2) (MMS#3)
11 am - Winner Game 1 vs. #1 seed (Game 3) (MMS#4)
1 pm - Game 2 Winner vs. Game 3 Winner (MMS#4) (17U Championship!)
3 pm - Braves Red vs. Akademia A's (MMS #4) 15U Championship! 
 

Saturday, October 13:

13U:

9 am - Richmond Ruckus vs. Top Hand Reds (MMS#4)
11 am - Richmond Ruckus vs. Revolution  (MMS#4)
1  pm - Top Hand Reds vs. NNK Devils (MMS#4)
3 pm - Revolution vs. NNK Devils (MMS#4) 

Sunday, October 14: 

11 am - #2 seed vs #3 seed (Game 1) (MMS#3)
1 pm - #1 seed vs #4 seed (Game 2) (MMS#3)
3 pm - Game 1 Winner vs. Game 2 Winner (MMS#3)  13U Championship! 

Saturday, October 13:

11U:

11 am - Swamp Things vs. RISE (MMS#2)
1 pm - Swamp Things vs. Top Hand Reds (MMS#2)
3 pm - RISE vs. Top Hand Reds (MMS#2)

Sunday, October 14:

11 am - RISE vs. Top Hand Reds (MMS#2)
1 pm - Top Hand Reds vs. Swamp Things (MMS#2)
3 pm - Swamp Things vs. RISE (MMS#2)

Best Record is the 11U Champion! 

 

16U Division

Saturday, October 13:

10 am - Swamp Things vs WASP Baseball  (Riverheads HS)

1 pm - Ironbridge Baseball-Lane 16U vs RBA 360(PMHS)

3 pm - RBA 360 vs WASP Baseball (PMHS)

4 pm - Ironbridge Baseball -Lane vs Smith Mountain Lake Anglers  (Riverheads HS ) 

Sunday, October 14:

7:45 am - Ironbridge Baseball -Lane vs RBA 360 (VMI)

9:30 am - Swamp Things vs Ironbridge Baseball-Lane 16U (VMI)

11:15 am - WASP Baseball vs Smith Mountain Lake Anglers (VMI)

2:30 pm - Smith Mountain Lake Anglers vs Swamp Things  (Riverheads)

18U Division

Saturday, October 13:

9 am - Manakin Militia vs RBA 360 (VMI)

11 am - RVA Lightning vs Team Virginia (VMI)

12 pm - Manakin Militia vs. Great Neck Hustle (Riverheads)

2 pm - Seminoles Provo vs. Team Virginia (Riverheads) 

1 pm - VMI Scrimmage 

4:30 pm - Swamp Things Lime vs. Richmond Braves Red (VMI)

6:15 pm - Seminoles Provo vs. Great Neck Hustle (VMI) 

8 pm - Swamp Things Lime vs. Blue Ridge Generals (VMI)

Sunday, October 14:

9 am - RBA 360 vs. Seminoles Provo (PMHS)

10 am - Swamp Things Lime vs. Manakin Militia (Riverheads)

11 am - RVA Lightning vs. RBA 360 (PMHS)

12:30 pm - Team Virginia vs. Great Neck Hustle (Riverheads)

1 pm - Richmond Braves Red vs. Blue Ridge Generals (PMHS)

3 pm - RVA Lightning vs. Richmond Braves Red (PMHS)

4:30 pm - Team Virginia vs. Blue Ridge Generals (VMI)

 

 

Check this schedule frequently - changes are ongoing!
PGHS-PRINCE GEORGE HIGH SCHOOL 
SHEPHERD STADIUM 
MMS-MOORE MIDDLE SCHOOL  
 
16U:
Saturday, October 6:
9:30 am - RBA 360 10 vs. D-Bat Elite 1 (PGHS)
9:30 am - Swamp Things 8 vs. Hit Doctor 4 (Shepherd Stadium)
11:30 am - RBA 360 1 vs. Virginia Crushers 11 (PGHS)
11:30 am - Akademia Athletics 6 vs. Hit Doctor 1 (Shepherd Stadium)
1:30 pm - Virginia Crushers 7 vs. D-Bat Elite (PGHS) 7
1:30 pm -  Akademia Athletics 6 vs. Swamp Things 7 (Shepherd Stadium)

Sunday, October 7:

Gold Championship:
8 am - #6 seed  Hit Doctor 17 vs. #5 Seed D-Bat Elite 2 (Gold 1) PGHS
10 am - Gold 1 Winner Hit Doctor 6vs #4seed RBA 360  7 (Gold 2) Gold 16U Championship! PGHS
 
16U Championship:
12 pm - #2 seed  Virginia Crushers vs. #3 seed Akademia Athletics (Game 1) PGHS
2 pm - #1 seed Swamp Things 0 vs. Game 1 winner Virginia Crushers 10(Game 2) (16U Championship)PGHS
 
 
14U: 
Saturday, October 6:
Pool A: Ironbridge Farrar, Ironbridge Duty, Huguenot Huskies, Swing Kingz
Pool B: Revolution, Richmond Ruckus, Middle Peninsula Stingrays, Mid-Atlantic Orioles Daneker
Pool C:  RBA South Phillies, Virginia Thunder, Top Hand Reds
Pool D: Henrico Legends, Hanover Hurricanes, Hit Doctor
8:30 am - Ironbridge Baseball Duty 9 vs. Huguenot Huskies 7 (MMS#3)
8:30 am - Swing Kingz Venom 8 vs. Ironbridge Baseball Farrar 13 (MMS#4)
10:30 am - Swing Kingz Venom 8 vs. Ironbridge Baseball Duty 5 (MMS#3)
10:30 am - Huguenot Huskies 0 vs. Ironbridge Baseball Farrar 8 (MMS#4) 
12:30 pm - Revolution 5 vs. Richmond Ruckus 9 (MMS#3)
12:30 pm - Mid-Peninsula Stingrays 0 vs. Mid-Atlantic Orioles Daneker 12 (MMS#4)
2:30 pm - RBA South Phillies 11 vs. Top Hand Reds 1(MMS#3)
2:30 pm - Hanover Hurricanes 6 vs. Hit Doctor 5(MMS#4)
3:30 pm - Mid-Atlantic Orioles Danaker 11 vs Revolution 8  (Shepherd Stadium ) 
3:30 pm - Mid-Peninsula Stingrays 10 vs Richmond Ruckus  8 (PGHS)  
4:30 pm - Top Hand Reds 5 vs. VA Thunder 8 (MMS#3)
4:30 pm - Henrico Legends 7 vs. Hanover Hurricanes  7 (MMS#4)
6:30 pm - RBA South Phillies 10 vs. VA Thunder 6 (MMS#3)
6:30 pm - Henrico Legends 4 vs. Hit Doctor 3 (MMS#4)
Sunday, October 7:
Silver Championship:
8 am - 3A Huguenot Huskies 14 vs. 4B Revolution  9 (silver 1) MMS#3
10 am - 3D Hit Doctor 4 vs. 3B Richmond Ruckus 14  (silver 2) MMS#3
12 pm - Silver 1 winner Huguenot Huskies 5 vs. Silver 2 winner Richmond Ruckus 15 (14U Silver Championship) MMS#3
 
Gold Championship:
8 am - 2A Ironbridge Duty 14 vs. 2C Tophand Reds 9 (gold 1) MMS#4
10 am - 2B Mid-Peninsula Stingrays 10 vs. 2D Hanover Hurricanes 4 (gold 2) MMS#4
12 pm - Gold 1 winner Ironbridge Duty 11  vs. Gold 2 winner  Mid-Peninsula Stingrays 10 (14U Gold Championship) MMS#4

14U AA Championship: 
2 pm - #1A Ironbridge Farrar 4 vs. #1C Virginia Thunder  5 (game 1) MMS#3
2 pm - #1B Mid-Atlantic Orioles Daneker s. #1D Henrico Legends (game 2) MMS#4
4 pm - Game 1 winner Virginia Thunder 5 vs. Game 2 Winner  Mid  Atlantic Orioles Daneker 8 (14U AA Championship) MMS#4

14UAAA Championship 
4 pm - RBA South Phillies 15 vs. Swing Kingz Venom  7 (MMS#3) 
 
12U:
Saturday, October 6: 
10 am - RBA Young Guns 0 vs. Mid-Atlantic Orioles Caraher 12 (MMS#1)
10 am - VA Breeze 5 vs. RBA Hurricanes 9 (MMS#2)
12 pm - Ironbridge Baseball Bendall 2 vs. Mid-Atlantic Orioles Caraher 10(MSM#1)
12 pm - Mid-Atlantic Orioles Namkoong 10 vs.  RBA Hurricanes 15 (MMS#2)
2 pm - RBA Young Guns 2 vs. Hit Doctor 15 h(MMS#1)
2 pm - VA Breeze 3 vs. RBA South Chiefs 28 (MMS#2)
4 pm - Hit Doctor 18 vs. Ironbridge Bendall 7 (MMS#1)
4 pm - Mid-Atlantic Orioles Namkoong 3 vs. RBA South Chiefs 13 (MMS#2) 
Sunday, October 7:

12UAA Championship: 
10 am -  #3 seed RBA Young Guns 9 vs. #6 seed Virginia Breeze 4 (game 1) (MMS#1)
10 am - #4 seed Mid-Atlantic Orioles Namkoong 9 vs. #5 seed Ironbridge Bendall 10 (game 2) MMS#2
12 pm - Game 1 winner RBA Young Guns 10 vs. #2 seed  RBA Hurricanes 3 (game 3) MMS#1
12 pm - Game 2 winner Ironbridge Bendall  11 vs. #1 seed Mid-Atlantic Orioles Caraher 4 (game 4) MMS#2
2 pm - Game 3 winner RBA Young Guns 4 vs. Game 4 winner   Ironbridge Bendall 11(game 5) 12UAA Championship (MMS#1)
 
12U AAA Championship:
2 pm - RBA South Chiefs 6 vs. Hit Doctor 11 (MMS#2)  
 
Post Author Picture

USSSA Tournament Rules

Posted by Anne Roberts at Oct 4, 2018 5:00PM PDT ( 0 Comments )
Tournament Rules—Unless modified, play will be governed by USSSA Baseball Bylaws
 
Be ready to play your scheduled games early…be prepared to play at least ½ hour before your scheduled start time.
   
**Regulation Game

9U-12U:  6 Innings

13U-14U: 7 Innings

**Time Limit

9U-12U – 1 hour 45 minute time limit

13U-18U:  1 hour 45 minute time limit

If a game is tied when the time limit expires, the International Rule for Extra Innings described below applies to any new innings started after time expires. TIME LIMIT APPLIES TO CHAMPIONSHIP GAMES ALSO!

**Extra Innings The International Rule for Extra Innings is in effect.  The rule applies as follows:  to start an extra inning, the visiting team places the last batter to complete an at bat in the previous inning at second base.  Play resumes until three outs are recorded.  To complete the extra inning, the home team places the last batter to complete an at bat in the previous inning at second base.  Play resumes until three outs are recorded or the home team takes the lead. 
**Home and Visitors Home team is determined by coin toss in pool games.  Higher seed is home team in Championship Round.
**Mercy Rules

9U-12U:  6 inning games

12 runs after 3 innings (or 2 ½ innings)

8 runs after 4 innings (or 3 ½ innings)

13U-18U: 7 inning games

12 runs after 3 innings (or 2 ½ innings)

10 runs after 4 innings (or 3 ½ innings)

8 runs after 5 innings (or 4 ½ innings)

**Pitching Limitations

USSSA Pitching Rule:  10U - 13U = 6 innings/1 game and 8 for the weekend.  14U - 16U - 7 innings/1 game and 8 for the weekend.   Overpitching players can result in forfeit.

**Courtesy Runners Can be used at anytime for the pitcher and catcher.  Must be someone NOT in the current lineup.  If everyone is in the lineup, then the last recorded out can run.
**Official Scorer The home team scorebook is the official scorebook.  Visiting team scorekeeper should confirm score with the home team scorekeeper after each inning.  Home team needs to report the score of the game to the field director
**Pregame Infield NO pregame infield
**Field Dimensions

9U-10U:  46’ mound, 65’ bases

11U–12U: 50’ mound, 70’ bases

13U-18U: 60’ mound, 90’ bases (Leads, dropped third strike in effect) 

**EH Allowed An Extra Hitter will be allowed.  This will give a team a 10-player lineup that must be declared before the start of the game and used the remainder of the game.  The player in the EH position will be treated as though they are for substitution purposes.  The reentry rule applies for the EH.  All players can move freely in defensive positions.  The EH is considered a defensive position. 
**Batting Lineup

**Bat 9 – Reentry rule applies

**Bat 10 with EH – Reentry rule applies

**Bat entire lineup – Free substitution

Must be declared before the start of each game.  If batting entire lineup and injury occurs, the injured players’ spot in the batting order will be skipped without penalty.  However, that player will not be allowed to finish the game.  If a player is ejected, then that spot in the lineup will be counted as an out.

16U - BBCore or Wood

14U = -5 BBCore or Wood

10U - 13U = USSSA approved bat 

**Protests The tournament director has the final authority to settle all disputes.
Championship Round Seeding:

   Win-Loss Record 

  2 teams tied - head/to/head 

    Runs Allowed

    Runs Scored

    Flip Coin

Please do not bring your animals to the ballfields...we love our dogs, too, but many people do not want them at the field and schools do not allow them to be on their grounds.  Please do not bring your grills to the school grounds- they are a safety hazard.  If you want to grill, you need to go to the designated county park areas in the county and eat/grill there.  Thank you!

Saturday, October 6:

8:30 am - Smith Mountain Lake Anglers 4 vs. Hawks Baseball -Greensboro 3

10:30 am - RBA South Nationals 16U 9 vs Hawks Baseball -Greensboro 5

12:30 pm - Smith Mountain Lake Anglers 7 vs. Dirtbags Smithers 5

2:30 pm - Southside Panthers 9 vs OC Wolfpack  4

4:30 pm - Dirtbags Smithers 4 vs OC Wolfpack 8

Sunday, October 7:

9 am RBA South Nationals 16U 2 vs. OC Wolfpack 1

11 am - Hawks Baseball -Greensboro 8 vs. Southside Panthers 0

1 pm - RBA South Nationals 16U 6 vs. Dirtbags Smithers  5

3 pm - Southside Panthers vs SML Anglers