News and Announcements

14U:

Saturday, September 1:

8:30 am - Rattlers 0 vs. Bombers 10 (MMS#3)

9 am - Swamp Things 14U 11 vs. Swamp Things 13U 3 (MMS#4)

11 am - Swamp Things 14U 21 vs. Rattlers 4 (MMS#4)

1 pm - Bombers 6 vs. VA Breeze 3 (MMS#4)

3 pm - Swamp Things 13U 2 vs. VA Breeze 4 (MMS#4)

Sunday, September 2:

8 am - Swamp Things 13U 5 vs. Rattlers 4 (Game 1) MMS#3

8 am Swamp Things 14U 2 vs. Breeze 6 (Game 2) MMS#4

10 am - Swamp Things 13U 0 vs Bombers 8 (Game 3) MMS#3

12 pm - Bombers 4 vs. Breeze 3 14U Championship (MMS#3)

15U:

Saturday, September 1:

2:30 pm - TSI  3 vs. Swamp Things 1 (MMS#3)

4:30 pm - Outlaws 2 vs. TSI 3 (MMS#3)

6:30 pm - Outlaws 7 vs. Swamp Things 6 (PG#3)

Sunday, September 2:

12 pm - Swamp Things 0 vs. Outlaws 6 (Game 1) MMS#4

2:00 pm - Outlaws 4 vs. TSI 5 15U Championship MMS#4

16U:

Saturday, September 1:

10:30 am - Orange 2 vs. 361 8 (MMS#3)

12:30 pm - CSA 5 vs 361 2 (MMS#3)

4:30 pm - Orange 4 vs. CSA 4 (PG#3)

Sunday, September 2:

10 am - 361 3 vs. Swamp Things Orange 15  (game 1) MMS#4

2 pm - Swamp Things 7 vs. CSA 8 (PG#3) 16U CHAMPIONSHIP!

18U:

Saturday, September 1:

8:45 am - Lime 7 vs. White 5 (PG#3)

10:30 - White 2 vs. Black 10 (PG#3)

12:30 pm - Lime 2 vs. Red Devils 0 (PG#3) 

2:30 pm - Red Devils 6 vs. Black 6 (PG#3)

Sunday, September 2:

8 am - Swamp Things Black 0 vs. Red Devils 2 (Game 1) PG#3

10 pm - Swamp Things Lime 6 vs. Swamp Things White 7 (Game 2) PG#3

12 pm - Red Devils 5 vs. Swamp Things White 0 - PG#3 18U CHAMPIONSHIP!

Post Author Picture

TENTATIVE W&L - Parry McCluer HS Schedule

Posted by Anne Roberts at Aug 19, 2012 5:00PM PDT ( 0 Comments )

Saturday, August 25:

8 am - Reds 2 vs.  5(W&L)

8 am - Renegades 6 vs. Roanoke Cavaliers 8 (Parry McCluer)

10 am - Orange 4 vs. Blue Ridge Bombers 8 (W&L)

10 am - Lime 14 vs. Red Devils 0 (Parry McCluer)

12 pm - White 1 vs. Renegades 4 (W&L)

12 pm - Black 9 vs. Reds 2 (Parry McCluer)

2 pm - Lime 12 vs. Cavaliers 1 (W&L)

2 pm - Orange 5 vs. CSA 7 (Parry McCluer)

4 pm - Black vs. Red Devils (W&L) - CANCELLED

4 pm - White vs. Blue Ridge Bombers (Parry McCluer)  CANCELLED

ORIGINAL SCHEDULE RESUMES SUNDAY MORNING

Sunday, August 26:

8 am - CSA vs. Red Devils (W&L)

8:30 am - Lime vs. Renegades (Parry McCluer)

10 am - Reds vs. Cavaliers (W&L)

10:30 am - White vs. Red Devils  (Parry McCluer)

12 pm - Blue Ridge Bombers  vs. Renegades (W&L)

12:30 pm - Black vs. CSA (Parry McCluer)

2:15 pm - Orange vs. Reds (Parry McCluer)

4:15 pm - Blue Ridge Bombers  vs. Cavaliers (Parry McCluer)

Post Author Picture

Randolph Macon - Tentative Schedule

Posted by Anne Roberts at Aug 12, 2012 5:00PM PDT ( 0 Comments )

Saturday, August 11:

8 am - South Chester Express 3 vs. RBA 16U  1 (JEJ MOORE)

8 am - Outlaws 0 vs Swamp Things Lime 4  (PG)

10 am - Swamp Things - Lime 3 vs. Swamp Things - Orange  1 (PG)

10:05 am - South Chester 7 vs. CSA 4  (JEJ MOORE)

12:10 pm - Outlaws 3 vs. Blasters 4 (RMC)

12 pm - Swamp Things - White 6 vs. Sea Dogs 0  (PG)

2:15 pm - Swamp Things - Orange 8 vs. Swamp Things - Black 4 (RMC) 

2 pm - RBA 16U 10 vs. Swamp Things - White 4 (PG)

4 pm - CSA vs. Blasters (PG) - rain cancelled

4:20 pm - Swamp Things - Black 4 vs. Sea Dogs 0 (RMC)

Sunday, August 12:

8 am - Outlaws 1 vs. Swamp Things - White 9 (RMC)

8 am - South Chester 7 vs. Swamp Things Orange 5 (PG)

10 am - Blasters 3 vs. Swamp Things - Black 7 (PG)

10:05 am - Swamp Things - Lime 10 vs. RBA 16U 0 (RMC)

12 pm - Outlaws 0 vs. CSA 5 (PG)

12:10 pm - Sea Dogs 5 vs. Swamp Things - Orange 7 (RMC)

2 pm - Swamp Things - White 7 vs. Swamp Things - Black 5 (PG)

2:15 pm - South Chester Express 7 vs. Blasters 7 (RMC)

4 pm - RBA 16U 6 vs. Sea Dogs 5 (PG)

4:20 pm - CSA 5 vs. Swamp Things - Lime 7 (RMC)

Post Author Picture

Posted by Anne Roberts at Aug 6, 2012 5:00PM PDT ( 0 Comments )
Congratulations to the 2012 War Memorial Championship Winners:

18U-Champion - Greene Machine 2nd-Braves Elite Capital

16U- Champion - RBA West 2nd-CSA

We just wanted to thank everyone for all of your patience this weekend with the heat, storms, and schedule changes. We would like to congratulate the three champions of the 2012 EAST COAST WOOD BAT CHAMPIONSHIPS:

14U - Upper Deck Predators    2nd-Maryland Shockers

16U - South Chester Express   2nd- RBA 16U

18U - Champions-Virginia Titans 2nd Place-Braves Elite Tri

Congratulations to the 2012 VMI/Casey Field College Series Championships:

16U - Braves 16U

18U - Braves Tri-City

The Top Five in Each Age Division:

16U

1st- Braves Elite 16U
2nd - Virginia Renegades
3rd-Albemarle Baseball
4th-South Chester Express
5th-Braves Elite South

18U

1st - Braves Tri-City
2nd - Greene Machine
3rd - Stafford River Bandits
4th - Blasters Baseball
5th - IYG Spiders

Congratulations to the 2012 Hampden Sydney/Longwood University College Series Champions:

14U -Panthers Baseball

15u -Braves Elite South

18U -Braves Elite 16U:

The Top Five in Each Age Division:

14U 1st-Panthers Baseball 2nd Rawlings Total Performance 3rd-Tidewater Sharks 4th-Braves Elite Baseball 5th-Bats

15U 1st-Braves Elite South 2nd-RBA West 3rd-Haymarket Bulls 4th-Woodbridge Warriors 5th-Virginia Renegades

18U 1st-Braves Elite 16U 2nd-Screaming Eagles 3rd-Braves Elite Tri 4th-Valley Stars 5th-Braves Elite Metro

Congratulations to the 2012 VMI College Series Champions:

16U -Braves Elite 16U

18U -Braves Elite Tri City

Congratulations to the winners of the Memorial Day Tournament:

16U - Maryland Monarchs

18U - Braves Elite Tri-City

War Memorial Tournament - July 28-29, 2012 

Remember - $5 gate fee each day/each person!

16U: 

Braves Elite South
Virginia Knights
RBA West 15U Elite
RBA West 15U American
RBA West 16U American
Stafford Vipers
IYG Spiders
West End Eagles
South Chester Express
Cauthorne Sports Academy (CSA)

Saturday, July 28:

8 am - Braves South 8 vs. West End Eagles 0 (War Memorial)

10 am - IYG 0 vs. RBA West 16U American 12 (War Memorial)

12 pm - South Chester 0 vs. CSA 7 (War Memorial)

2 pm - Braves South 5 vs. CSA 3 (War)

3 pm - South Chester 3 vs. RBA 16U 5 (Hampton)

3 pm - West End Eagles 1 vs. RBA 15U American 4 (Woodside)

4:30 pm - RBA 15U Elite 13 vs. IYG 6 (War)

6 pm Virginia Knights 0 vs. RBA West 15U American 5 (Woodside)

6 pm - RBA West 15U Elite 6 vs. Vipers 5 (War)

8 pm - VA Knights 1  vs. Vipers 7 (War)

Sunday, July 29:

Gold Division 16U:  RAIN LAST NIGHT - ALL GAMES AT YORK MOVED TO VIRGINIA BASEBALL ACADEMY

8 am - West End Eagles 2 vs. VA Knights 15 (VBA) Gold 1

10 am - South Chester 4 vs. IYG Spiders 3 (VBA) Gold 2

12 pm - West End Eagles vs. IYG Spiders (VBA) Gold 3

2 pm - VA Knights vs. South Chester (VBA) Gold Championship

16U Championship: Byes count as a game!

8 am - CSA 3 vs. RBA West 15U Elite 0 (Hampton) Game 1

10 am - Braves South3  vs. Vipers 8 (Hampton) Game 2

12 pm - CSA 4 vs. RBA West 15U American 1 (Hampton) Game 3

2 pm - Vipers 0 vs. RBA West 16U American 10  (Hampton) Game 4

4 pm -CSA 5 vs. RBA West 16U 10 - (HAMPTON HIGH SCHOOL--THIS IS A CHANGE!!!) Championship!

18U:

Braves Elite Metro
Braves Elite Tri
Braves Capital
Sea Dogs
Stafford River Bandits
Greene Machine

Saturday, July 28:

9 am - Braves Tri 3 vs. Braves Capital 4 (Hampton)

9 am - Braves Metro 3 vs. River Bandits 4 (Woodside)

11 am - Sea Dogs 2 vs. Braves Capitals 7 (Hampton)

11 am - Braves Metro 1 vs. Greene Machine 4 (Woodside)

1 pm - Braves Tri 8 vs. Sea Dogs 1 (Hampton)

1 pm - Greene Machine 7 vs.  River Bandits 2 (Woodside)

Sunday, July 29:

18U Championship Byes count as a game.

 8 am - Braves Elite Tri 8 vs. Sea Dogs 0 (War) Game 2

10 am - Braves Elite Capital 4 vs. Braves Elite Tri 3 (War) Game 4

12 pm - River Bandits 8 vs Braves Elite Metro 3 (War) Game 1

2 pm - Greene Machine 7 vs. River Bandits 0 (War) Game 3

4pm - Greene Machine 7 vs. Braves Elite Capital 3 (War) Game 5 -18U Championship!