News and Announcements

Post Author Picture

Fall State Tournament -

Posted by Anne Roberts at Sep 29, 2012 5:00PM PDT ( 0 Comments )

9U:

September 29:

12:30 pm - RBA 2 vs. Scrappers 18 (MMS#1)

2:30 pm - Scrappers 7 vs. Revolution 4 (MMS#1)

4:30 pm - RBA 7  vs. Monsters 10 (MMS#1)

6:30 pm - Revolution 4  vs. Monsters 3 (MMS#1)

Sunday, September 30:

9 am - Revolution 4 vs. Monsters 16 (MMS#1)

11 am - Scrappers 11 vs. RBA 3  Game 2 (MMS#1)

1 pm - Revolution 13  vs. RBA 10 (Game 3) (MMS#1)

3 pm - Monsters 7 vs. Scrappers 11 (MMS#1) Game 4 9U Championship!

11U:

September 29:

8:30 am - RBA West Elite 1 vs. Richmond Elite 9 (MMS#2)

8:30 am - RBA W. American 19 vs Huskies Red 3 (MMS#1) 

10:30 - Swamp Things 8 vs. Volcanoes 0 (MMS#1)

10:30 am - RBA W. American 0 vs. Richmond Elite 10 (MMS#2)  

12:30 pm - Huskies Red 7 vs. RBA West Elite 8 (MMS#2)

1:00 pm - Volcanoes 4 vs. Royals 3 (PG#1)

2 pm - Sports 6 vs. Storm 3 (Clements Field 1) 

2 pm - Warriors 13 vs. Huskies 0 (PG#1)

2:30 pm - Swamp Things 8 vs. Titans 0 (MMS#2)

4 pm - River Bandits 3 vs. Sports 6 (Clements Field 1) 

4 pm - Warriors 4 vs. Storm 2 (PG#1)

4:30 pm - Titans 10 vs. Royals 2 (MMS#2)

6:30 pm - River Bandits 8 vs. Huskies 2(MMS#2) 

Sunday, September 30:

11U Gold Division:

8:00 am - Huskies 6 vs. Royals 14 (Clements) Gold 1

8:00 am - Huskies Red 6 vs Storm 8 (MMS#2) Gold 2

10:00 am - Storm 3 vs. RBA West Elite 11 (MMS #2) Gold 3

12 pm - Royals 16 vs. RBA West 6 (MMS#2) Gold 4   

2:30 pm - Royals 3 vs. RBA West Elite 11 (MMS#2) 11U Gold Championship!

11U Championship Bracket:

8 am - River Bandits 7 vs. Sports 8 (Game 1) PG#1

10  am Titans 2 vs. Warriors 11 (PG#1) Game 2

10 am Volcanoes 4 vs. Richmond Elite 0  (Clements) Game 3 

12 pm Swamp Things 6 vs Hanover Sports 12 (PG#2) Game 4

12 pm Warriors 3 vs. Volcanoes 0 (Game 5) (PG#1)   

2 pm Warriors 8 vs. Hanover Sports  4 (Game 6) (PG#1) 11U Championship! 

13U:

Saturday, September 29:

1 pm - Team Elite 4 vs. Scrappers 4 (Clements)  

2:30 pm - Swamp Things 9 vs. River Bandits 3 (Temple)

3 pm - Scrappers 2 vs Heat 4 (Clements) 

4:30 pm - Braves National 5 vs. Team Elite 4 (Temple) 

4:30 pm - Swamp Things 2 vs. Express Baseball 4 (MMS#3)  

6:30 pm - River Bandits 2 vs. Express Baseball 4 (MMS#3)

6:30 pm - Braves National 12 vs Heat 0 (Temple)

Sunday, September 30:

13U Gold Division:

8:30 am - Team Elite 11 vs. River Bandits 7 (Gold 1) Clements

10:30 pm - Scrappers 3 vs. Team Elite 7  (Gold 2) Clements Gold Championship

13U Championship Division:

9:00 am - Express 1 vs. Swamp Things 9  (Game 1) Temple

11:00 am - Braves National 5 vs. Heat 1 (Game 2) Temple

1 pm - Swamp Things 2 vs. Braves 8 (Game 3) Temple 13U Championship!

15U:

Saturday, September 29:

8:30 am - RBA West 2 vs. Braves 14U American 8 (MMS#3)

8:30 am - Braves 15U Blue 8 vs. RBA South Maroon 0 (MMS#4)

10:30 am - Swamp Things 7 vs. Braves 14U American 2 (MMS#3)

10:30 am - Extreme 3 vs. Braves 14U National 2 (MMS#4)

12:30 pm - RBA West 0 vs. TP Elite 9 (MMS#3)

12:30 pm - RBA South Maroon 0 v Braves Nat. 14U 8 (MMS#4) 

2:30 pm - TP Elite 2 vs. Swamp Things 3 (MMS#3)

8:30 pm - Extreme 0 vs. Braves 15U Blue 7 (Temple Park)

Sunday, September 30:

15U Gold Division:

8 am RBA South 4 vs. Extreme 12 (Gold1 MS#4

10 am  RBA West 5 vs. Braves 14U American 1 (Gold 2) MMS#4 

2 pm - Extreme 10 vs Braves 14U American 2 (Gold 3)MMS#4 Gold Championship 

15U Championship:

12 pm Braves 15U Blue 6 vs. TP Elite 4 (MMS#3) Game 1

12 pm Swamp Things 0 vs. Braves 14U National 3 (MMS#4) Game 2

2 pm - Braves 15U Blue 4 vs. Braves 14U National 8  (MMS#3) 15U Championship!

17U: 

Saturday, September 29:

10:15 am - RBA West 16U 3 vs. Swamp Things Lime 5 (Temple)

12:30 pm - Lancaster Red Devils 0 vs. RBA West 16U 8 (MMS#4)

2:30 pm - Lancaster Red Devils 0 vs. Swamp Things Lime 16 (MMS#4)

4:30 pm - Cutters 5 vs. Swamp Things Black 7 (MMS#4)

6:30 pm - IYG  5  vs. Swamp Things Orange 8 (MMS#4)  

8:30 pm- Cutters 10 vs. Swamp Things Orange 3 (MMS#3)

8:30 pm - Swamp Things Black 21 vs. IYG 6 (MMS#4)

Sunday, September 30:

8 am - Lancaster Red Devils 0 vs. IYG 3 (Gold 1) (Game 1) MMS#3

10 am - IYG 3 vs. Swamp Things Orange 11 - Gold Championship MMS#3

10 am   Swamp Things Black 8 vs. RBA WEST 16U 0 (Game 1) PG#3

12 pm - Swamp Things Lime 8 vs.  Cutters 1 (Game 2) PG#3

2 pm - Swamp Things Black 4 vs. Swamp Things Lime 6  (Game 4) PG#3 17U Championship!

Post Author Picture

Virginia Baseball Tourneys Past Champions

Posted by Anne Roberts at Sep 24, 2012 5:00PM PDT ( 0 Comments )

Congratulations to the winners of the VMI Tournament Sept. 22/23/2012:

16U Winners--RBA West Elite 16U/Hitters Warehouse

18U Winner--Virginia Swamp Things; Runnerup-Va. Select & Red Devils

Congratulations to the winners of the Longwood-Sept. 15 & 16-Hampden/Sydney Tournament:

15U: Winner--Swamp Things North; runnerup-Pirates

16U:  Winner--RBA West 16U; runnerup--Pirates

18U:  Winner--Red Devils; runnerup--Swamp Things Lime & Pirates (3-1 records for both)

Congratulations to the winners of the War Memorial Tournament this weekend (9/8-9):

16U - Winners: Hitters Warehouse; runnerup...VA Swamp Things

18U - Winners: Virginia Swamp Things Lime; runnerup...VA Swamp Things White  

KEVIN FERGUSON LABOR DAY TOURNAMENT - Congratulations to the winners for each age group!

14U - Champions -Bombers; Runnerup - VA Breeze

15U - Champions - TSI; Runnerup - Outlaws

16U - Champions - CSA; Runnerup - Swamp Things

18U - Champions - Red Devils; Runnerup - Swamp Things (White)

Congratulations to the top 5 teams from the Randolph Macon Showcase:

 1.  Virginia Swamp Things Lime 4-0

2.  South Chester Express 3-0-1

3.  Virginia Swamp Things White 3-1

4.  Virginia Swamp Things Black 2-2

5.  Virginia Swamp Things Orange 2-2

Hampden Sydney/Longwood University June 9/10 Champions:

 14U Division

Champion-Panthers                     Runner up-Rawlings Total Performance 

15U Division

Champion-Braves Elite South       Runner up-RBA West

18U Division

Champion-Braves Elite 16U        Runner up-Screaming Eagles/Braves Elite Tri/ValleyStars

VMI College Series June 2/3 Champions:

16U Division

Champion-Braves Elite 16U               Runner up-Braves Elite South/Future Stars Baseball

18U Division

Champion.-Braves Elite Tri City        Runner up- Braves Elite Metro

2012 Memorial Day Tournament

16U Division

Champion- Maryland Monarchs           Runner up-Braves Elite 16U

18U Division

Champion-Braves Elite Tri                  Runner Up-Red Devil Baseball

Post Author Picture

VMI - September 22-23 TENTATIVE SCHEDULE

Posted by Anne Roberts at Sep 17, 2012 5:00PM PDT ( 0 Comments )

16U:

Saturday, September 22: 

9 am - VA Breeze 2 vs. RBA South 2015 4 (VMI)

10 am - RBA West 15U Elite 9 vs. Renegades 7 (Parry McCluer)

11 am - Pirates 1 vs. Hitters Warehouse 6 (VMI)

12 pm - RBA West 15U (Elite) 7 vs. RBA South 2016 2 (Parry McCluer)

2 pm - VA Breeze 7 vs. Pirates 6 (Parry McCluer)

4 pm - RBA South 2015 3 vs. Hitters Warehouse 11 (Parry McCluer)

6 pm - RBA South 2016 3 vs. Renegades 5 (VMI)

Sunday, September 23:

8 am - RBA South 2015 2 vs. RBA West 15U Elite 5 (VMI)

8 am - Pirates 3 vs. Renegades 4 (Parry McCluer)

8 am - RBA South 2016 11 vs. VA Breeze 13 (Mathers Field-Waynesboro Generals)

10:30 am - RBA West 15U Elite 9 vs. Pirates 0 (Parry McCluer)

10 am - VA Breeze 5 vs. Hitters Warehouse 7 (Mathers Field-Waynesboro Generals)

12 pm - Hitters Warehouse 13 vs. RBA South 2016 4 (Mathers Field-Waynesboro Generals)

2 pm - RBA South 2015 3 vs. Renegades 7 (Mathers Field-Waynesboro Generals)

18U:

Saturday, September 22:

9 am - Sea Dogs 2 vs. Augusta Hurricanes 10 (Mathers Field-Waynesboro Generals)

11 am - Sea Dogs 3 vs. Swamp Things 11 (Mathers Field-Waynesboro Generals)

1 pm - Dragons 2 vs. Red Devils 7 (Mathers Field-Waynesboro Generals)

3 pm - Red Devils 14 vs. Select 7 (Mathers Field-Waynesboro Generals)

4 pm - Swamp Things 11 vs. Augusta Hurricanes 2 (VMI)

8 pm - Select 9 vs. Dragons 7 (VMI)

Sunday, September 23:

10 am - Sea Dogs 0 vs. Select 12 (VMI)

12 pm - Swamp Things 4 vs. Dragons 0 (VMI)

12:30 pm - Augusta Hurricanes 6 vs. Select 7 (Parry McCluer)

2 pm - Swamp Things 2 vs. Red Devils 4 (VMI)

2:30 pm - Sea Dogs 1 vs. Dragons 9 (Parry McCluer)

4 pm - Red Devils 5 vs. Augusta Hurricanes 13 (VMI)

Post Author Picture

Longwood-HSC Schedule 9/15 and 16

Posted by Anne Roberts at Sep 9, 2012 5:00PM PDT ( 0 Comments )

All teams need to send a USSSA registration number and 2 contact numbers in case of inclement weather (email to virginiabaseballtourneys@gmail.com) ...even if you have indicated this information previously! 

15U:

Saturday, September 15:

8 am - Breeze 6 vs. Swamp Things North 8 (HSC Auxiliary Field)

9 am - RBA South 2 vs. Swamp Things South 3 (Buckingham HS)

10 am - Pirates 4 vs. Breeze 10 (HSC Auxiliary Field)

1 pm - Swamp Things North 7 vs. Swamp Things South 0 (Rustburg HS)

12 pm - Hitters Warehouse 6 vs. RBA South 1 (HSC Auxiliary Field)

2 pm - Hitters Warehouse 4 vs. Pirates 7 (HSC Auxiliary Field)

Sunday, September 16:

8 am - Pirates 5 vs. RBA South 4 (HSC -Cobb Stadium)

8 am - Breeze 4 vs. Swamp Things South 8 (Golubic)

8:30 am - Hitters Warehouse 2 vs. Swamp Things North 0 (Buckingham)

10:45 am - RBA South 5 vs. Swamp Things North 10 (Buckingham)

12 pm - Hitters Warehouse 2 vs. Breeze 11 (HSC - Cobb Stadium)

12 pm - Pirates 8 vs. Swamp Things South 7 (Golubic)

16U:

Saturday, September 15:

10 am - RBA West Elite 0 vs. Pirates 8 (HSC - Cobb Stadium)

10 am - RBA West 16U 7 vs. Hitters Warehouse 2 (Golubic)

11 am - Sea Dogs 0 vs. VA Clutch 12 (Rustburg HS)

12 pm - RBA South 16 vs. 361 Baseball 3 (HSC - Cobb Stadium)

3:30 pm - RBA West Elite 10 vs. 361 Baseball 1 (Buckingham HS)

4 pm - Hitters Warehouse 4 vs. VA Clutch 0 (Longwood)

4 pm - RBA West 16U 8 vs. Sea Dogs 0 (HSC-Auxiliary)

4 pm - Pirates 10 vs. RBA South 5 (Golubic)

Sunday, September 16:

8 am - RBA West Elite 2 vs. RBA South 5 (Longwood)

8 am - RBA West 16U 5 vs. VA Clutch 2 (HSC - Auxiliary Field)

10 am - Hitters Warehouse 15 vs. Sea Dogs 0 (HSC - Auxiliary)

12 pm - 361 Baseball 7 vs. RBA West 16U 8 (HSC - Auxiliary)

1 pm - Pirates 2 vs. VA Clutch 1 (Buckingham)

2 pm - Sea Dogs 0 vs. RBA South 8 (HSC - Auxiliary)

2 pm - RBA West Elite 2 vs. Hitters Warehouse 1 (Golubic)

4 pm - 361 Baseball 0 vs Pirates 16U 5 (Golubic)

18U:

Saturday, September 15:

8 am - ST Black vs. RBA South (Longwood)

8 am - VA Select 1 vs. IYG 8 (HSC - Cobb)

8 am - RBA West National 2 vs. Pirates 11 (Golubic)

9 am - Sea Dogs 1 vs. Red Devils 8 (Rustburg)

10 am - ST Black 2 vs. Dragons 2 (Longwood)

11 am - Cavaliers 5 vs. ST White 4 (Buckingham)

12 pm - RBA West National 5 vs. ST Lime 4 (Longwood)

12 pm - IYG 7 vs. Eclipse 5 (Golubic)

1 pm - Sea Dogs 2 vs. ST White 6 (Buckingham)

2 pm - ST Lime 5 vs. Pirates 4 (Longwood)

2 pm - Red Devils 0 vs. Cavaliers 6 (HSC - Cobb)

2 pm - RBA South 5 vs. Dragons 9 (Golubic)

4 pm Sea Dogs 6 vs. IYG 1 (HSC - Cobb)

6 pm - VA Select 10 vs. Eclipse 6 (Longwood)

Sunday, September 16:

10 am - Red Devils 8 vs. IYG 0 (Longwood)

10 am - Eclipse 7 vs. ST White 6 (HSC - Cobb)

10 am - RBA South 1 vs. Pirates 8 (Golubic)

10 am - ST Black 10 vs. RBA West National 1 (Rustburg)

12 pm - Cavaliers 7 vs. VA Select 8 (Longwood)

2 pm - RBA South 0 vs. ST Lime 5 (HSC - Cobb)

2 pm - Red Devils 9 vs. Eclipse 0 (Rustburg)

2 pm - Dragons 1 vs. RBA West National 2 (Longwood)

3 pm - Cavaliers 1 vs. Sea Dogs 2 ( Buckingham)

4 pm - ST Black 1 vs. Pirates 8 (HSC - Cobb)

4 pm - VA Select 0 vs. ST Lime 8 (HSC - Auxiliary)

4:15 pm - Dragons 3 vs. ST White 5 (Longwood)

15U:

Hitters Warehouse
Swamp Things South
Swamp Things North
Mid-Atlantic Pirates
RBA South Maroon

Saturday, September 8: 

8 am - Hitters Warehouse 7 vs. Pirates 3 (War Memorial)

9 am - Swamp Things North 3 vs. Swamp Things South 12 (VBA)

10:30 am - Hitters Warehouse 8 vs. RBA South 4 (Hampton HS)

11:00 am - Swamp Things South 1  vs. Pirates 6 (VBA)

12:30 pm - Swamp Things North 8 vs. RBA South 1 (Hampton HS)

Sunday, September 9:

8 am - RBA South 1 vs. Swamp Things South 5 (War Memorial)

11 am - Swamp Things North 12 vs. Pirates 0 (Woodside HS)

16U:

RBA South Maroon 16U
Hitters Warehouse
Swamp Things
Southern Virginia Baseball
Sea Dogs
 

Saturday, September 8:

10 am - RBA South Maroon 1 vs. Southern VA Baseball 14  (War)

1 pm - RBA South Maroon 11 vs. Sea Dogs 4 (VBA)

3:00 Southern Virginia 1 vs. Swamp Things 4 (York HS)

3:30 pm - Sea Dogs 0 vs. Hitters Warehouse 10 (Hampton HS)

6 pm - Hitters Warehouse 10 vs. Swamp Things 9 (War)

Sunday, September 9:

8 am - Swamp Things 12 vs. Sea Dogs 0 (Hampton HS)

10 am - Sea Dogs 3 vs. Southern Virginia Baseball 8 (Hampton HS)

2 pm - Swamp Things 5 vs. RBA South Maroon 1 (War)

2 pm - Hitters Warehouse vs. Southern VA Baseball (Hampton HS)

18U:

Virginia Reds
Swamp Things Lime
Sea Dogs
Swamp Things White
RBA South Elite
Swamp Things Black
RBA 17U National

Saturday, September 8:

8:30 am - White 5 vs. RBA National 1 (Hampton HS)

9 am - Sea Dogs 7 vs. Black 12 (York HS)

12 pm - Black 4 vs. RBA South 3 (War)

1 pm - White 8 vs. Reds 7  (York)

2 pm - Lime 6 vs. RBA South 5 (War)

4 pm - Reds 4 vs. RBA National 3 (War)

4:30 pm - Sea Dogs 0 vs. Lime 10 (Hampton HS)

Sunday, September 9:

9 am - RBA Nationals 8 vs. RBA South 3 (Woodside HS)

10 am - Lime 6 vs. Reds 2 (War)

12 pm - RBA South 0 vs. White 8 (War)

12 pm - Sea Dogs 0 vs. RBA Nationals 8 (Hampton HS)

1 pm - Lime 5 vs. Black 1 (Woodside HS)

3 pm - Black 4 vs. Reds 4 (Woodside HS)