News and Announcements

July 2: 

18U: 

8 am  - Swamp Things White 0 vs. Pirates 7 (War Memorial)

10 am - RBA West 6 vs. Pirates 1 (War Memorial)

12 pm - Swamp Things White 5 vs. OC Wolfpack 2 (War Memorial)

12:30 pm - Dreadnaughts 3 vs. RBA 360 3 (Woodside)  

2 pm - RBA West 3 vs. Long Island Aviators 5 (War Memorial)

4 pm - OC Wolfpack 0 vs. Aviators 0 (War Memorial)  

5:30 pm - Swamp Things Lime 12 vs. Dreadnaughts 0 (War Memorial )  

7 pm - RBA 360 1 vs Swamp Things Lime 5  (War Memorial ) 

Sunday, July 3:

18U Championship

8 am - #2 seed Aviators vs. #3 Seed RBA West  (Game 1) War Memorial 

10 am -  #1 seed SwampThings Lime vs. #4 seed Pirates  (Game 2) War Memorial

12 pm - Game 1 loser vs. Game 2 loser (Game 3) War Memorial - Gold 18U Championship!

2 pm - Game 1 Winner vs. Game 2 Winner (War Memorial) 18U Championship!

18U Silver Championship:

8 am - #5 seed Swamp Things  White vs. #8 seed Naughts  (Silver 1) Woodside

10 am - #7 seed RBA 360 vs. #6 seed Wolfpack  (Silver 2) Woodside

12 pm - Loser Silver 1 vs. Loser Silver 2 (Silver 3) Woodside

2 pm - Winner Silver 1 vs. Winner Silver 2 (Silver 4) 18U Silver Championship! (Woodside)

16U:

July 2:

9 am - Pirates 6 vs. Outlaws 2 (Hampton HS)

11 am - Pirates 1 vs. Swamp Things Orange 11 (Hampton HS) 

1 pm - RBA 360 1 vs. Outlaws 2 (Hampton HS)

3 pm - Swamp Things Orange 11  vs. RBA 360 2 (Hampton HS)

July 3:

8 am - Swamp Things Orange vs. Outlaws  (Peninsula Catholic)

10 am - Pirates vs. RBA 360 (Peninsula Catholic)

12 pm - #3 seed vs. #4 Seed (16U Gold Championship) Peninsula Catholic

2 pm - #1 seed. vs. #2 Seed (16U Championship!) Peninsula Catholic

15U:

July 2:

2 pm - OD Hitters Akadema 1 vs. Hampton Roads Hurricanes 2019 9 (Woodside )

3:30 pm - OD Hitters Akadema 1 vs. Swamp Things 8 (Woodside)

5 pm - Hampton Roads Hurricanes 2019 9 vs. Top Hand Things 2  (Woodside )

6:3pm - Top Hand Things 3 vs. Swamp Things 2 (Woodside )

July 3:

8 am - Swamp Things vs. Hampton Roads Hurricanes 2019 (Hampton HS)

10 am - OD Hitters Akadema vs. Top Hand Things (Hampton HS)

12 pm - #3 seed vs. #4 seed (15U Gold Championship!) 

2 pm - #1 seed vs. #2 seed (15U Championship!) 

 

 

 

Post Author Picture

Victory Cup - 2016 Changes Tuesday 12 pm!

Posted by Anne Roberts at Jun 18, 2016 5:00PM PDT ( 0 Comments )

Updated Schedule - 7 pm - Thursday, : 

Please go to tourneymachine and register for the tournament ("Victory Cup" to receive weather updates, field notifications, etc.)

18U:  Friday, June 24:

8:00 AM War Memorial Stadium Dreadnaughts Richmond Braves 17u - Langhorne

10:00 AM Peninsula Catholic Mid Atlantic Show Prep Virginia Beach Hurricanes Elite

10:00 AM War Memorial Stadium Richmond Braves 17u - Langhorne Richmond Braves 17u - Powers

12:00 PM War Memorial Stadium Richmond Braves 17u - Powers Hughesville Hurricanes 18U

12:00 PM Peninsula Catholic Virginia Beach Hurricanes Elite Dreadnaughts

2:00 PM Peninsula Catholic Virginia Swamp Things Lime Old Dominion Hitters 2017 Hoggard

4:00 PM Peninsula Catholic Virginia Swamp Things Lime Mid Atlantic Show Prep

6:00 PM Hampton High School Hughesville Hurricanes 18U Old Dominion Hitters 2017 Hoggard   

16U:

8:00 AM Woodside High School Richmond Braves 16u - Mitchell Richmond Braves South -Gomes

10:00 AM Woodside High School Richmond Braves 16u - Mayers Richmond Braves South -Gomes

12:00 PM Hampton High School Richmond Braves 16u - Mitchell Swamp Things Orange 16U

12:00 PM Woodside High School Central Virginia Select 16U Richmond Braves 16u - Mayers

2:00 PM Woodside High School Boonsboro Bombers Lake Erie Warhawks

4:00 PM Woodside High School Boonsboro Bombers Swamp Things Orange 16U

6:00 PM Woodside High School Central Virginia Select 16U Lake Erie Warhawks  

15U:

8:00 AM Hampton High School Old Dominion Hitters 15U Mays Top Hand Things

10:00 AM Hampton High School Old Dominion Hitters 15U Mays Hampton Roads Hurricanes 2019

2:00 PM Hampton High School Hampton Roads Hurricanes 2019 Richmond Braves 15u - Tomlin

4:00 PM Hampton High School Richmond Braves 15u - Tomlin Top Hand Things  

 

 

 

 

 

 

 

18U:

June 18:

8 am - Danville D-backs 0 vs. Swamp Things Black 2 (Averett)

9 am - Swamp Things Lime 12 vs. Star City Dodgers 0 (Dan River) 

10 am - OC Wolfpack 3 vs. Swamp Things White 7 (Averett)

12 pm - Swamp Things Lime 2 vs. Mid-Atlantic Pirates 3 (Averett)

12:30 pm - Swamp Things Black 20 vs. OC Wolfpack 4 (Dan River) 

2 pm - Star City Dodgers  0 vs. HR Frontline Baseball 12 (Averett)

2:30 pm - Swamp Things White 3 vs. Danville D-Backs 5 (Dan River) 

6 pm -  Mid Atlantic Pirates vs. HR Frontline Baseball (Ferrum)

Sunday, June 19:

8 am - OC Wolfpack 4 vs. Swamp Things White 3 (Ferrum)

9 am - Danville D-backs 7 vs. HR Frontline 4 (Chatham HS)

10 am - Swamp Things White 5 vs. Star City Dodgers 12 (Ferrum)

12 pm - OC Wolfpack 15 vs. Mid-Atlantic Pirates 0 (Ferrum)

2 pm - Swamp Things Black 13 vs. Star City Dodgers 7 (Ferrum)

2 pm - Swamp Things Lime vs. HR Frontline (Averett)

4 pm - Swamp Things Black 12 vs. Mid-Atlantic Pirates 11 (Ferrum)

4 pm - Swamp Things Lime vs. Danville D-backs (Averett) 

 June 18:  

 16U: 

8 am - Seadogs 2 vs. Swamp Things West 8 (Ferrum)

9 am - Richmond Braves South 10 vs. Reds 9 (Chatham HS)

10 am Virginia Phantoms 8 vs. Metro Gladiators 4 (Ferrum)

11 am - Mid-Atlantic Pirates 6 vs. Richmond Braves South 17 (Chatham HS) 

12 pm - Seadogs 2 vs Outlaws Baseball 0 (Ferrum)

1 pm - RBA West 8 vs. OD Hitters 0 (Chatham HS)

2 pm - Rapp Stars 6 vs. Gladiators 1 (Ferrum) 

3 pm - Swamp Things West 6 vs. Virginia Phantoms 4 (Chatham HS)

4 pm - Outlaws Baseball 1 vs. Rapp Stars 4 (Ferrum)

4 pm - RBA West 4  vs. Reds 2 (Averett)

6 pm - Mid-Atlantic Pirates 3 vs. OD Hitters 10 (Averett)

June 19:

8 am - Outlaws Baseball 7 vs. Virginia Phantoms 1 (Averett)

8 am - RAPP Stars vs. Richmond Braves South (Dan River HS)

10 am - Swamp Things West 5 vs. Reds 3 (Averett)

10 am - OD Hitters vs. Metro Gladiators (Dan River)

11 am - VA Phantoms 3 vs Rapp Stars 6 (Chatham HS) 

12 pm - RBA West 8 vs. Mid-Atlantic Pirates 3 (Averett)

12 pm - Sea Dogs vs. Richmond Braves South (Dan River HS)

1 pm - Reds vs. Metro Gladiators (Chatham HS) 

2 pm - Outlaws vs. OD Hitters (Dan River)

3 pm - RBA West vs. Swamp Things West (Chatham HS) 

4 pm - Sea Dogs vs. Mid-Atlantic Pirates (Dan River HS)  

Post Author Picture

Hampden-Sydney - Golubic Stadium

Posted by Anne Roberts at Jun 5, 2016 5:00PM PDT ( 0 Comments )

June 11:

18U:

9 am - Swamp Things 18U 6 vs. RBA 360 1 (Golubic)

11 am - RBA 360 2 vs. RTG Baseball 17U 5 (Golubic) 

3 pm - RTG Baseball 17U 7 vs. Hurricanes 4 (Golubic)

5 pm - Hurricanes 11 vs. Swamp Things 3 (Golubic)

Sunday, June 12:

8:15 am -  Hurricanes vs. RBA 360 17U (HSC)

10:15 am -RTG Baseball 17U vs. Swamp Things 18U (HSC)

12:15 pm - #3 seed vs #4 seed (HSC)

2:15 pm - #1 Seed vs. #2 Seed (HSC)

June 11:

16U:

8 am - Southside Storm 13 vs. RBA 360 16U 12 (HSC)

10 am - Storm 2 vs. ODH Akadema 5 (HSC)

12 pm - RBA 360 16U 1 vs. Top Hand Things 7 (HSC)

2 pm - ODH Akadema 4 vs. Swamp Things 15U 9 (HSC)

4 pm - Top Hand Things 4 vs. Senators JV 13 (HSC) 

6 pm - Swamp Things 15U 6 vs. Senators JV 9 (HSC) 

Sunday, June 12:

8 am - Southside Storm vs. Top Hand Things (Golubic)

10 am - Swamp Things 15U vs. Southside Storm (Golubic)

12 pm - ODH Akadema vs. Metro Senators JV (Golubic)

2 pm - Metro Senators JV vs. RBA 360 (Golubic)

4 pm - RBA 360 vs. ODH Akadema (Golubic) 

 

 THIS IS A WOOD BAT EVENT!

All teams playing at Washington & Lee must have completed waiver forms signed by parents and players. Team coaches will give these to Coach Jones before the start of your 1st game at W&L.

June 11:

18U:

8:30 am - Swamp Things Black 1 vs. Pinnacle Prospects 3 17U (VMI) 

10:30 am VBC Eagles 18U 2 vs. SVBA Rebels 17U 9 (VMI)

12:30 pm - Swamp Things Black 1 vs. RVA Prospects 3 (VMI)

2:30 pm - Swamp Things Lime 2 vs. Richmond Braves 17U Powers 4 (VMI)

3 pm - VBC Eagles 18U vs. Pinnacle Prospects 17U (Washington & Lee) 

4:30 - MVP Gold Varsity 5 vs. Swamp Things Lime 3 (VMI)

5 pm - Richmond Braves 17U Powers vs. SVBA Rebels (Washington & Lee) 

6:30 pm - RVA Prospects 8 vs. MVP Gold Varsity 8 (VMI) 

Sunday, June 12:

8:15 am - MVP Gold Varsity vs. Swamp Things Black (Casey Field)

9:45 am - Swamp Things Lime vs. VBC Eagles (Fort Young) 

10:15 am - Pinnacle Prospects vs. MVP Gold Varsity (Casey Field)

11:45 am - Richmond Braves 17U Powers vs. RVA Prospects (Fort Young) 

12:15 pm - SVBA Rebels vs. Swamp Things Lime (Casey Field) 

2:15 pm - RVA Prospects vs. VBC Eagles (Casey Field)

2:30 pm - SVBA Rebels vs. Swamp Things Black (Fort Young)

4 pm - Pinnacle Prospects vs. Richmond Braves 17U Powers (Washington and Lee) 

THIS IS A WOOD BAT EVENT!

16U:

June 11:

9 am - Swamp Things Orange  4 vs. Team Virginia 6 (Washington and Lee)

9 am - RBA South Phillies 2018 2 vs. Upper Deck Navy 16U 2 (Casey Field)

10 am - Sea Dogs 16U 5 vs. Metro Senators Varsity North 16U 13 (Fort Young)

11 am - Metro Gladiators 7 vs. Team Virginia 10 (Washington and Lee)

11 am - Central Virginia Select vs. Metro Senators JV North (Casey Field)

12 pm - Sea Dogs 16U 0 vs. Upper Deck Navy 16U 11 (Fort Young)

1 pm - Swamp Things Orange 7 vs. Metro Gladiators 4  Washington and Lee)

1 pm - Metro Senators Varsity North 16U 2 vs. RBA South Phillies 2018 10 (Casey Field)

2 pm - Metro Senators JV North 8 vs. Central Virginia Select 20 (Fort Young)

Sunday, June 12:

8 am - Swamp Things Orange vs. Metro Senators Varsity North (Washington and Lee)

8 am - Metro Gladiators vs. Upper Deck Navy (VMI)

10 am - Metro Senators JV North vs. RBA South Phillies (Washington and Lee)

10 am - Central Virginia Select vs. Sea Dogs 16U (VMI)

12 pm - Central Virginia Select vs. Upper Deck Navy (Washington and Lee)

12 pm - Metro Senators Varsity North vs. Swamp Things Orange (VMI)

2 pm - Team Virginia vs. RBA South Phillies 2018 (Washington and Lee)

2 pm - Sea Dogs 16U vs. Metro Gladiators (VMI)

4 pm - Metro Senators JV North vs. Team Virginia (VMI)