Announcement

author

2019 Playoff Schedule

Posted by South Orange Maplewood Baseball on May 21 2019 at 11:19AM PDT

All teams should be prepared to play any day of the week in the event cancellations due to bad weather/field conditions.
A downloadable PDF version of this schedule is attached – but be sure to check here or with your coaches for any changes.

IN THE EVENT OF THEIR CANCELATION, THE GAMES TO BE PLAYED ON FRIDAY, JUNE 7 WILL BE RE-SCHEDULED FOR SATURDAY, JUNE 8 – TIMES TBD

Babe Ruth

Seeds:
SO 1 – Taylor Oil
SO 2 – adMarketplace
SO 3 – Peyton Photo
SO 4 – Roman Gourmet
MB 1 – Millburn Deli
MB 2 – Kicks N Sticks
MB 3 – Miggins
MB 4 – New Frontier

Round 1

101 Saturday June 1 10:00 AM seed 1 vs seed 4 – SO teams at Cameron
Winner: seed 1 (Taylor Oil)
102 Saturday June 1 1:00 PM seed 2 vs seed 3 – SO teams at Cameron
Winner: seed 2 (adMarketplace)
103 Saturday June 1 10:00 AM seed 1 vs seed 4 – Millburn teams at Pingry
Winner: seed 1 (Millburn Deli)
104 Saturday June 1 1:00 PM seed 2 vs seed 3 – Millburn teams at Pingry
Winner: seed 2 (Kicks N Sticks)

Round 2

105 Wednesday June 5 6:30pm winner game #101 (Taylor Oil) vs winner game #102 (adMarketplace) at Cameron
Winner: seed 2 (adMarketplace)
106 Wednesday June 5 6:00pm winner game #103 (Millburn Deli) vs winner game #104 (Kicks N Sticks) at Pingry
Winner: seed 2 (Kicks N Sticks)

Round 3

107 Friday June 7 6:30 PM winner #105 (adMarketplace) vs winner of #106 (Kicks N Sticks) at Cameron

BABE RUTH WINNER: KICKS N STICKS

M70

Seeds:
1 – AV Brown Photography
2 – Pollock Properties
3 – adMarketplace
4 – Pickett’s Village Bar
5 – Bunny’s
6 – Beacon Jewelers

Round 1

201 Saturday June 1 9:00 AM seed 3 vs seed 6 at Meadowlands 3
Winner: seed 3 (adMarketplace)
202 Saturday June 1 12:00 PM seed 4 vs seed 5 at Meadowlands 3
Winner: seed 4 (Pickett’s Village Bar)

Round 2

203 Tuesday June 4 6:30pm seed 1 vs winner #202 (Pickett’s Village Bar) at Meadowlands 3
Winner: seed 1 (AV Brown Photography)
204 Tuesday June 4 6:00pm seed 2 vs winner #201 (adMarketplace) at Meadowlands 1
Winner: seed 2 (Pollock Properties)

Round 3: Championship Game

205 Friday June 7 6:30 PM winner game #203 (AV Brown Photography) vs winner game #204 (Pollock Properties) at Meadowlands 3

M70 WINNER: AV BROWN PHOTOGRAPHY

M60

Seeds:
1 – Mark Murphy’s Music
2 – VillageGreenNJ.com
3 – D & I Cannons
4 – Rena Spangler: Making it Home
5 – SO PBA Local #12
6 – Village Service Center & Auto Body
7 – Couto DeFranco, CPAs
8 – VFW Post 10120, Maplewood
9 – Village Barbers

Round 1

NOTE NEW FIELD
301 Friday May 31 6:00pm seed 8 vs seed 9 at Meadowlands 3
Winner: seed 8 (VFW)

Round 2

NOTE NEW TIMES
302 Saturday June 1 3:00 PM seed 1 vs winner of game #301 (VFW) at Meadowlands 2
Winner: seed 1 (Mark Murphy’s Music)
303 Saturday June 1 12:00 PM seed 2 vs seed 7 at Meadowlands 2
Winner: seed 2 (VillageGreenNJ. com)
304 Saturday June 1 9:00 AM seed 3 vs seed 6 at Meadowlands 2
Winner: seed 3 (D & I Cannons)
305 Saturday June 1 12:00 PM seed 4 vs seed 5 at Meadowlands 1
Winner: seed 5 (SO PBA Local #12)

Round 3

306 Tuesday June 4 6:00pm winner game #302 (Mark Murphy’s Music) vs winner game #305 (SO PBA Local #12) at Meadowlands 2
Winner: seed 1 (Mark Murphy’s Music)
307 Tuesday June 4 6:00pm winner game #303 (VillageGreen NJ. com) vs winner game #304 (D & I Cannons) at Meadowlands 4
Winner: seed 2 (VillageGreenNJ .com)

Round 4: Championship Game

308 Friday June 7 6:00pm winner game #306 (Mark Murphy’s Music) vs winner game #307 (VillageGreenNJ .com) at Meadowlands 4

M60 WINNER: VILLAGEGREENNJ. COM

Minors

Seeds:
1 – Sonny’s Bagels
2 – D & J Landscape
3 – Maplewood Rotary
4 – Maplewood Firefighters Local 25
5 – Bass Family Chiropractic
6 – The Bombers
7 – Bourne, Noll & Kenyon
8 – Northern NJ Eye Institute
9 – Modern Auto Body

Round 1

NOTE NEW DATE
401 Friday May 31 6:00pm seed 8 vs seed 9 at Meadowlands 4
Winner: seed 9 (Modern Auto Body)

Round 2

402 Saturday June 1 9:00 AM seed 1 vs winner game #401 (Modern Auto Body) at Meadowlands 4
Winner: seed 1 (Sonny’s Bagels)
403 Saturday June 1 12:00 PM seed 2 vs seed 7 at Meadowlands 4
Winner: seed 2 (D&J Landscape)
404 Saturday June 1 3:00 PM seed 3 vs seed 6 at Meadowlands 4
Winner: seed 3 (Maplewood Rotary)
405 Saturday June 1 9:00 AM seed 4 vs seed 5 at Meadowlands 1
Winner: seed 5 (Bass Family Chiropractic)

Round 3

406 Wednesday June 5 6:00pm winner game #402 (Sonny’s Bagels) vs winner game #405 (Bass Family Chiropractic) at Meadowlands 2
Winner: seed 1 (Sonny’s Bagels)
407 Wednesday June 5 6:00pm winner game #403 (D&J Landscape) vs winner game #404 (Maplewood Rotary) at Meadowlands 4
Winner: seed 2 (D&J Landscape)

Round 4: Championship Game

408 Friday June 7 6:00pm winner game #406 (Sonny’s Bagels) vs winner game #407 (D&J Landscape) at Meadowlands 2

MINORS WINNER: SONNY’S BAGELS

The document Playoff_with_team_names.xlsx was attached to this post.

Sponsors