News and Announcements

Post Author Picture

2017 Flyers Cup Championship

Posted by Jeff Mauro at Mar 12, 2017 5:00PM PDT ( 0 Comments )

A

Bayard Rustin 3 West Chester East  2 (3 Overtimes) 

  Congratulations to the Bayard Rustin Knights for winning the 2017 Flyers Cup A Championship 

 

 AA

 Downingtown East 8 William Tennent 3

     Congratulations to the Downingtown East Cougars for winning the 2017 Flyers Cup AA Championship

 AAA 

 Holy Ghost Prep 5 LaSalle 3 

      Congratulations to the Holy Ghost Prep Firebirds for winning the 2017 Flyers Cup Championship  

Post Author Picture

2017 Flyers Cup AA

Posted by Jeff Mauro at Feb 26, 2017 4:00PM PST ( 0 Comments )

 

 

Bracket Date Day Score Home Team Score Away Team  
Preliminary Round            
1st  6-Mar Monday  4 North Penn Knights 1 Perkiomen Valley Vikings  13 vs 20
1st  6-Mar Monday  6 Boyertown Bears  7 Garnet Valley Jaguars  14 vs 19
1st  6-Mar Monday  12 SpringFord Rams 2 Truman Tigers 15 vs 18
1st  6-Mar Monday  1 Avon Grove Red Devils  5 Parkland Trojans 16 vs 17
Flyers Cup AA Preliminary          
AA-E5 8-Mar Wednesday  5 Central Bucks West Bucks 1 Parkland Trojans  
AA-E6 8-Mar Wednesday  3 Central Bucks South Titans 1 SpringFord Rams  
AA-E7 8-Mar Wednesday  10 Downingtown East Cougars  0 Garnet Valley Jaguars   
AA-E8 8-Mar Wednesday  5 William Tennent Panthers 1 North Penn Knights  
AA-E9 8-Mar Wednesday  7 Haverford High Fords 1 Pennridge Rams   
AA-E10 8-Mar Wednesday  11 Downingtown West Whippets  1 Conestoga Pioneers   
AA-E11 8-Mar Wednesday  3 Council Rock South Eagles 4 Souderton Indians   
AA-E12 8-Mar Wednesday  5 Ridley Green Raiders  2 Cumberland Valley Eagles   
               
Flyers Cup AA Quarter-Finals           
AA-Q1 9-Mar Thursday  7 Central Bucks West Bucks 1 Ridley Green Raiders   
AA-Q2 9-Mar Thursday  6 Central Bucks South Titans 2 Souderton Indians   
AA-Q3 9-Mar Thursday  7 Downingtown East Cougars  1 Downingtown West Whippets   
AA-Q4 9-Mar Thursday  5 William Tennent Panthers 4 Haverford High Fords OT
               
Flyers Cup AA Semi-Finals           
AA-S1 13-Mar Monday   0 Central Bucks West Bucks  2 William Tennent Panthers  
AA-S2 13-Mar Monday   0 Central Bucks South Titans  5 Downingtown East Cougars   
Post Author Picture

2017 Flyers Cup A

Posted by Jeff Mauro at Feb 26, 2017 4:00PM PST ( 0 Comments )

 

 

Bracket Date Day Score Home Team Score Away Team  
Preliminary Round - 1st Round           
1st  6-Mar Monday  6 Palmyra Cougars 1 West Chester Henderson Warriors  
1st  6-Mar Monday  8 Kennett Blue Devils  4 Plymouth Whitemarsh  
1st  6-Mar Monday  7 Lower Dauphin Falcons  4 Strathhaven Panthers   
1st  6-Mar Monday  7 Harriton Rams  3 Wissahickon Trojans   
               
Preliminary Round - 2nd Round           
2nd 8-Mar Wednesday  10 Springfield Cougars 2 Harriton Rams   
2nd 8-Mar Wednesday  3 Radnor Raiders  1 Lower Dauphin Falcons   
2nd 8-Mar Wednesday  6 Lower Merion Bulldogs 3 Kennett Blue Devils   
2nd 8-Mar Wednesday  6 Unionville Indians 4 Palmyra Cougars  
               
Flyers Cup A Quarter-Finals           
A-Q1 9-Mar Thursday  9 Bayard Rustin Knights 2 Unionville Indians  
A-Q2 9-Mar Thursday  8 West Chester East Vikings 3 Lower Merion Bulldogs  
A-Q3 9-Mar Thursday  2 Penncrest Lions  3 Radnor Raiders   
A-Q4 13-Mar Monday   4 Hershey Trojans  2 Springfield Cougars  
               
Flyers Cup A Semi-Finals           
A-S1 15-Mar Wednesday   5 Bayard Rustin Knights  1  Hershey Trojans  
A-S2 15-Mar Wednesday   4 West Chester East Vikings  2 Radnor Raiders   
     
Post Author Picture

2017 Flyers Cup AAA

Posted by Jeff Mauro at Feb 26, 2017 4:00PM PST ( 0 Comments )

 

 

Bracket Date Day Score Home Team Score Away Team
Flyers Cup AAA Qualifier        
AAA-Q1 6-Mar Monday  3 Archbishop Carroll Patriots  1 Archbishop Wood Vikings 
AAA-Q2 6-Mar Monday  8 Father Judge Crusaders 4 Roman Catholic Gladiators
Flyers Cup AAA Quarter-Finals         
AAA-Q1 9-Mar Thursday 13 LaSalle Explorers 0 Father Judge Crusaders
AAA-Q2 9-Mar Thursday  6 Holy Ghost Prep Firebirds  0 Archbishop Carroll Patriots 
AAA-Q3 9-Mar Thursday 6 St Joseph's Prep Hawks 2 Archbishop Ryan Raiders  
AAA-Q4 9-Mar Thursday 6 Malvern Prep Friars 1 Cardinal O'Hara Lions
             
Flyers Cup AAA Semi-Finals         
AAA-S1 14-Mar Tuesday   3 LaSalle Explorers     OT  2 Malvern Prep Friars
AAA-S2 14-Mar Tuesday   1 St Joseph's Prep Hawks  5  Holy Ghost Prep 
Post Author Picture

2017 Penguins Cup A

Posted by Jeff Mauro at Feb 25, 2017 4:00PM PST ( 0 Comments )

Class Seed Home     Away   Rink Day Date Time
  PENGUIN CUP CLASS A PLAYOFFS                  
    PRELIMINARY                
A 2 South Fayette  4 7 Serra Catholic  1 Ice Castle  Monday  6-Mar 7:00 PM
A 2 Indiana  10 7 South Park  2 S & T Bank Arena  Tuesday  7-Mar 8:30 PM
A 4 Kiski Area  2 5 Montour  3 Center Ice  Monday  6-Mar TBA
A 4 Chartiers Valley  5 5 Westmont Hilltop  6 Ice Castle  Tuesday  7-Mar 7:00 PM
A 3 Bishop McCort  1 6 Sewickley Academy  4 Cambria War Memorial  Tuesday  7-Mar 8:30 PM
A 3 Thomas Jefferson  8 6 Freeport  2 Rostraver  Monday  6-Mar 7:15 PM
    QUARTER FINALS                
A 1 Franklin Regional  6 5 Westmont Hilltop  0 Center Ice  Thursday  9-Mar 8:10 PM
A 1 Baldwin 2 5 Montour  3 Ice Castle  Thursday  9-Mar 8:30 PM
A 2 Indiana  6 6 Sewickley Academy  2 S & T Bank Arena  Thursday  9-Mar 7:30 PM
A 2 South Fayette  4 3 Thomas Jefferson  5 Ice Castle  Wednesday  8-Mar 9:20 PM
    PENGUIN CUP SEMI-FINALS                
A 2 Indiana   5 5 Montour   4 RMU Neville Island  Monday 13-Mar 6:30 PM
A 1 Franklin Regional   6 3 Thomas Jefferson   4 RMU Neville Island  Monday 13-Mar 8:30 PM

image

Seasons